Share This Post

Kripto Para

Cardano coin nedir ? 5 Madde ile açıklaması !

Cardano coin nedir ? 5 Madde ile açıklaması !

En değerli 10 kripto paradan biri olarak bilinen Cardano hakkında sizleri bilgilendirmek ve bu coini sizlere tanıtmak amacına bir içerik hazırladık umarız faydalı olur. Yazının yazıldığı an itibari ile 0,23 Dolar olan Ada hakkında bilmeniz gerekenler ;

  • Kısaltması ADA olan Cardano’nun en öne çıkan özelliklerden biri, altyapısında Ouroboros ismi verilen Proof of Stake algoritmasının kullanılıyor oluşu.
  • Bitcoin de dahil birçok para Proof of Work algoritmasını kullanıyor. PoW algoritmasında bloğu ilk kazan madenci ödül aldığı için madenciler birbiriyle kıyasıya yarışıyor ve bu süreçte çok fazla elektrik enerjisi tüketiliyor. Hatta bunun, bitcoin için önümüzdeki yıllarda en büyük problemlerden biri olacağı düşünülüyor.
  • PoS algoritmasında ise ödüller belirli kurallara göre dağıtıldığı için PoS’un elektrik enerjisi bakımından oldukça ucuz ve verimli olduğu dile getiriliyor. Ethereum’un da yaklaşan hard fork’la birlikte bu algoritmaya geçiş yapacağı biliniyor.
  • Cardano’nun protokolü iki katmanda oluşuyor: Ödeme ve kontrol katmanı. Ödeme katmanında hesaplarla alakalı bilgiler bulunurken kontrol katmanında kimlik, uyumluluk ve kara listeye alma fonksiyonu ile alakalı bilgiler işleniyor.
  • Cardano’nun ayrıca bir debit kartı ve Daedalus isimli özel bir cüzdanı bulunuyor. Daedalus cüzdanından karta para gönderilebiliyor ve karttaki para otomatik olarak kullanıcının yerel para birimine çevriliyor.

Bunun yanı sıra Cardano ekibi ADA’nın Japonya’da birçok ATM’de işlem görmesi için çalışmalara başladı.

Günlük 1 milyar doları aşan işlem hacmi ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi ile ön plana çıkan Binance borsasından Cardano (ADA) satın alınabilir.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register