Share This Post

Döviz

Günün kazananı Kanada Doları oldu

Günün kazananı Kanada Doları oldu

Günün kazananı Kanada Doları oldu

Investing.com – Günün en önemli ekonomik verisi olan ABD PMI rakamları açıklandı.

ISM imalat dışı satın alma endeksi, Ağustos’ta 55,4 beklentisine karşın 55,3 gelirken markit bileşik satın alma ve hizmet satın alma endeksleri de beklentilerin altında kaldı.

PMI verileri, ülkede üretim yapan firmaların tedarik ve siparişlerini gösteren endeks olduğu için önemli ve firmaların Ağustos’ta düşük performans göstermesi ülke ekonomisi için olumlu değil.

ISM imalat dışı satın alma endeksi, Temmuz’da 53,9 seviyesindeydi ve Ağustos’ta 55,3’e yükseldi, ancak beklentinin hafif altında kalması ve diğer verilerin gerilemesi ile piyasalarda dolar satışı hızlandı.

Gün içinde en yüksek 92,40 seviyesini gören Dolar Endeksi, PMI verilerinin ardından 92,0 tabanına geriledi.

Güne yükselişle başlayan USDTRY paritesi veri sonrası 3,4320 seviyesine gerilerken EURUSD 1,19 tabanını koruyor. Ons Altın ise 1,337$ yakınında satıcılı fiyatlanıyor.

ABD verileri ile aynı anda açıklanan bir diğer gelişme ise Kanada Merkez Bankası’ndan geldi. Kanada Merkez Bankası %0,75 olan gecelik borçlanma faizini %0,25 bp artırarak %1,0 seviyesine çıkardı. Faiz kararının ardından USDCAD paritesi 1,24 seviyesinden 1,21 seviyesine sert düşüş yaşadı. Kanada Doları, Lira karşısında ise 2,76’dan 2,8166’ya yükseldi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/gunun-kazanan-kanada-dolar-oldu-502510

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register