Share This Post

Ekonomik İndikatör

İmalat PMI Ağustos’ta 55.3’e yükselerek yaklaşık altı buçuk yılın zirvesini gördü

İmalat PMI Ağustos’ta 55.3’e yükselerek yaklaşık altı buçuk yılın zirvesini gördü

İmalat PMI Ağustos’ta 55.3’e yükselerek yaklaşık altı buçuk yılın zirvesini gördü

İSTANBUL, 5 Eylül (Reuters) – İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) Ağustos’ta 55.3’e yükselerek sektörün Mart 2011’den bu yana en güçlü büyümeyi kaydettiğini gösterdi.

Üretim, yeni siparişler, satın alma faaliyetleri ve istihdam bir önceki aya göre artış gösterirken, üretim de Mart 2011’den bu yana en hızlı büyümeyi kaydetti.

Bekleyen siparişlerdeki artış şirketlerin kapasite sıkıntısına işaret ederken, girdi ve mamul mal fiyat enflasyonu güçlendi.

IHS Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırlanan imalat PMI, Temmuz’da 53.6 değerini almıştı.

Endekste 50’nin üzeri büyümeye, altı daralmaya işaret ediyor.

Yeni siparişler endeksi Ağustos’ta 55.8’den 57.7’ye yükselerek Haziran ayında gördüğü 76 ayın zirvesine yaklaştı. İç pazar kaynaklı siparişler dış pazar kaynaklılardan daha hızlı artmaya devam etti. İhracat siparişleri alt endeksi 53.6’dan 53.5’e geriledi.

Üretim alt endeksi Ağustos’ta 54.9’dan 57.9’a yükselirken, girdi fiyatlarındaki artış Aralık ayından bu yana ilk defa hız kazandı. Fabrika çıkış fiyatları da yedi aydır ilk defa artış kaydetti.

İmalat PMI istihdam, üretim, yeni siparişler, girdi stokları ve tedarikçilerin teslim süreleri alt endekslerinin ağırlıklandırılması yöntemiyle hesaplanıyor.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/ekonomik-%C4%B0ndikat%C3%B6r-haberleri/imalat-pmi-agustosta-553e-yukselerek-yaklask-alt-bucuk-yln-zirvesini-gordu-502330

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register