Share This Post

Ekonomik İndikatör

İngiltere hizmet aktivitesi Ağustos ayında 11 ayın düşük seviyesinde.

İngiltere hizmet aktivitesi Ağustos ayında 11 ayın düşük seviyesinde.

İngiltere hizmet aktivitesi Ağustos ayında 11 ayın düşük seviyesinde.

Investing.com – İngiltere hizmet sektörü aktivitesi Ağustos ayında tahmin edilenden fazla düştü. 11 ayın en düşüğünğ gördü ve bu durum İngiltere ekonomisindeki iyimserliğe darbe vurdu. Salı günü yayınlanan sanayi verilerine göre sektör GSYH’nin yaklaşık %80’ini kapsıyor.

Bir raporda piyasa araştırma grubu Markit, Ağustos ayında IHS Markit/CIPS hizmetleri harcama yönetim endeksi’nin Temmuz okuması olan 53,8 değerinden 53,2’ye düştüğünü açıkladı. Eylül 2016 yılından beri en düşük değerini görmüş oldu.

Analistler endeksin yalnızca 53.5 seviyesine çekileceğini tahmin etmişti.

Endekste 50,0 değerinin üstü sanayide genişlemeye işaret ederken, bu seviyenin altında kalan değerler ise daralma anlamına gelir.

Araştırma grubu raporda, Ağustos ayında girdi maliyet baskısının arttığına dikkat çekti.

Zayıf aktivite seviyelerine rağmen, hizmet sektöründeki iş yaratımı artış kaydederek 19 ayın yükseğini gördü.

IHS Markit yöneticisi Chris Williamson hizmetler, imalat ve inşaat anketleri kombinasyonuna işaret ederek, altı ay içerisindeki en zayıf genel ilerleme değerleri olduğunu söyledi.

“Son iki ayın verilerine göre, üçüncü çeyrekte ekonominin %3,0 bir genişleme ile yolundan sapmamasına rağmen, moment kademeli olarak düşüş yaşadı.” uyarısında bulundu.

Williamson, “Sağlam imalat büyümesi zayıf pound değerine yardım ederek ekonominin mal üretimi doğrultusunda dengede olması anlamına gelse de hizmetler ve inşaat sektöründe görülen yavaş düşüşler ekonominin sağlığı konusunda uyarı niteliği gösteriyor.” diyerek açıkladı.

Williamson Brexit belirsizliğinin yol açtığı genel iyimser eğilimin düşüşüne katkıda bulundu ve uyardı; önceki verilerin gösterdiğine göre bu düşük seviyeler ekonominin durma hatta daralma aşamasına geldiği seviyeler.

Williamson sonuca bağladı ve ;”Fiyatlarda ki bir artış enflasyon oranının önümüzdeki aylarda yine %3,0 artacağı endişelerini tetikleyecekken, genel PMI seviyeleri politikacıların faiz oranı artırımı yerine hatalı teşvik kararları ile daha tutarlı kalacak ve azaltma önerileri şahinleri artırmaya devam edecek.” dedi.

Raporu takiben, verilerin yayınlanması öncesi GBP/USD paritesi 1,2922’den 1,2925 seviyesine yükseldi. EUR/GBP 0,9191’den 0,9192’ye çıkarken, GBP/JPY önceki 141,52 değerinden 141,50’ye geriledi.

Bu sırada, Avrupa hisse senedi piyasaları yüksek seviyelerde işlem gördü. Londralı FTSE 100 %0,32 değer kazandı. Euro STOXX 50 %0,54 artış yaşarken, Fransız CAC 40 %0,40 ve Alman DAX %0,90 getiri sağladı.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/ekonomik-%C4%B0ndikat%C3%B6r-haberleri/ngiltere-hizmet-aktivitesi-agustos-aynda-11-ayn-dusuk-seviyesinde-502366

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register