Paylaş

Altın Haberleri / Öne Çıkan Haberler

Altın Dalgalı, Petrol Yükselişte!

Altın Dalgalı, Petrol Yükselişte!

Petrol fiyatları, Libya ile Kanada’daki arz kesintilerinin ardından, ABD’nin diğer ülkelerin İran’dan petrol ithalatı yapan müttefiklerinden alımı sonlandırmalarını isteyeceğine ilişkin haberlere bağlı olarak yükselişini sürdürdü.

ABD basınının “Pentagon kaynaklarına” dayandırdığı haberlere göre, ABD yönetimi müttefiklerinden petrol alım planlarını, İran alımlarını Kasım ayında “tamamen durdurmayı”hedefleyecek şekilde yapmalarını önerecek.

Haberlere göre, bir ABD heyeti de, İran’dan doğacak “arz boşluğu”nun doldurulmasına ilişkin çalışmalar başlatmak üzere, önümüzdeki günlerde Ortadoğu’daki petrol üreticilerini ziyaret edecek.

İran’dan en büyük petrol alımını, ihtiyacının dörtte biri kadarını bu ülkeden karşılayan Çin yapıyor; Çin’i Hindistan, Güney Kore ve Türkiye izliyor.

Türkiye’nin de akaryakıt fiyatlarını belirlemede ölçüt olarak kullandığı Brent petrolünün varil fiyatı günlük yüzde 0.48 yükselerek 76.68 dolara, ABD hafif ham petrolünün fiyatı yüzde 0.44 yükselişle 70.84 dolara yükseldi.

Güncel Altın Fiyatları

Altın fiyatları da ABD’den gelen ekonomik veriler ardından son altı ayın en düşük düzeyindeki seyrine devam ediyor.

– gümüş yüzde 0.34 düşüşle 16.195 dolardan,
– altın yüzde 0.21 düşüşle 1,257 dolardan,
– bakır yüzde 0.60 düşüşle 2.974 dolardan,
– platin yüzde 0.72 düşüşle 868.4 dolardan,
– paladyum yüzde 0.03 düşüşle 954.4 dolardan işlem görüyor.

İç piyasada gram altın fiyatı 187 liraya, çeyrek altın 307 liraya, Cumhuriyet altını da 1,267 liraya döndü.

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla