Paylaş

Borsa Haberleri

ABD piyasasının gözü vergi reformu umuduyla politik gelişmelerde

ABD piyasasının gözü vergi reformu umuduyla politik gelişmelerde

ABD piyasasının gözü vergi reformu umuduyla politik gelişmelerde

Investing.com – Wall street vadeli işlemleri yüksek bir açılış yaptı. ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilimlerin tekrar gün yüzüne çıkmasıyla küresel yatırımcılar dikkatini buna kaydırdı ve ABD vergi politikası hakkındaki gelişmeleri beklemeye koyuldular.

Değerli şirket hisselerinden Dow vadeli işlemleri %0,01 değer kaybetti, S&P 500 vadeli işlemleri %0,02’den az kaybederken Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,07 kaybetti.

Jeopolitik gerilimlerin tırmanmasını takiben bu ayın başlarında ABD Başkanı Donald Trump ve Pyongyang arasındaki hararetli söz düellosunun ardından Amerikan ve Kuzey Koreli güçler Pazartesi günü askeri tatbikatlarına hız verdi. Bu tatbikler nükleer savaş benzeri bir savaşa hazırlanmak adına dizayn edilmiş bilgisayar programlarını içeriyor.

Güney Kore Başkanı Moon Jae-in Ulchi Özgürlük Gardiyanı adı verilen bir sistemden bahsetti. Kesinlikle defansif amaçlı ve yarımadada gerilimi yükseltme hedefi olmadığını belirtti. Buna karşı Pyongyang askeri hamlelerin “tedbirsiz davranışlar nükleer savaşın kontrol edilemez bir boyutuna hızla yaklaştırıyor” açıklaması yaptı.

Piyasa katılımcıları ayrıca Trump yönetiminin büyüme yanlısı takvimini uygulama kabiliyeti hakkındaki endişelere yoğunlaştı. Beyaz Saray’daki çalkantılar devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta, söylentilere göre Trump’ın baş ekonomik danışmanı Gary Cohn’ın, Goldman öncesi daha iyi finansal istikrar sağlama teşviği piyasalar tarafından takdir edildi. Beyaz Saray’ı dalgalı hisse senetleriyle beraber bırakabilecekken, Cuma günü Steve Bannon’un yönetimi bıraktığı açıklaması yapıldı.

Piyasalar şimdi gerilimlerin Trump’ın öngörülen vergi reformlarını işleme koyma girişimlerine engel olup olmayacağını izleyecek.

Dolar politik gelişmeler ışığında Pazartesi günü az bir değişim yaşadı. Ticaret seviyeleri ABD’den gelecek hiçbir büyük veri olmayacağı günde öngörüldüğü gibi sürdü.

Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki değerini ölçümleyen Amerikan dolar endeksi %0,1 düştü ve 93,28 oldu.

Ekonomik veriler açısından parlak haftada, küresel finans piyasalarının dikkati, ABD ve Avrupa merkez bankalarının başkanlarının açılış konuşmalarını yapacağı Wyoming, Jackson Hole’deki yıllık ekonomi toplantısında olacak.

Fed Başkanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Başkanı Mario Draghi’nin yapacakları konuşmalarda para politikalarının açıklığından sonra ortamı sarsacak bir açıklama yapmayacakları öngörülüyor. Piyasa katılımcıları ayrıca ek işlerden gelecek ipuçlarına yoğunlaşacak.

İkinci çeyrekteki dönem raporunun da yakından belirttiği gibi, şirket manşetlerinin Dünya’nın en büyük nakliyat şirketi Maersk (CO:MAERSKb petrol ve gaz bölümü, Maersk Petrol’ün, Fransız petrol devi Total’e 7,5 milyar dolara satılması konusunda el sıkışıldı.

Bu sırada, petrol karışık bir ticarete şahit oldu. ABD’deki yükselen üretim endişeleri fiyatları kontrol altında tuttu.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin geçen hafta açıkladığı verilere göre toplam yerli ham petrol üretimi günde 79.000 varille 9,5 milyon varile çıkarak, 2015 Temmuz seviyesinden beri en yüksek değerine ulaştı.

Yine de, fiyatların ilerde yükseleceğini tahmin edip hisse senetleri satın alan kişiler ABD enerji şirketlerinin petrol kuyu sondajlarını kıstığına dair verileri dikkatli inceledi.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,29 artarak 48,80 dolar olurken, Brent petrol %0,04 düşerek 52,71 dolar oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/abd-piyasasnn-gozu-vergi-reformu-umuduyla-politik-gelismelerde-501381

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla