Paylaş

Borsa Haberleri

ABD stok vadeli işlemleri yoğun hafta öncesinde sakin seyretti

ABD stok vadeli işlemleri yoğun hafta öncesinde sakin seyretti

ABD stok vadeli işlemleri yoğun hafta öncesinde sakin seyretti

Investing.com – Wall Street vadeli işlemleri Pazartesi günü durgun bir açılışa sahne oldu. Piyasa katılımcıları Harvey kasırgasının zararlarını henüz sindirirken yoğun bir haftaya yavaş başlanması normal karşılandı.

Değerli şirket hisselerinden Dow vadeli işlemleri %0,09 kaybederken, S&P 500 vadeli işlemleri ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,04 değer kaybettiler.

Pazartesi günü herhangi bir majör ekonomik veri yayınlanmazken, dikkatler Fed’in yılın sonlarına doğru para politikasına bakışını nasıl etkileyeceğini tartmak için Cuma günü açıklanacak tarım dışı maaş bordrolarında olacak.

Geçtiğimiz Cuma günü Fed Başkanı Janet Yellen’in konuşmasında yeni bir öneride bulunmamasından sonra piyasa katılımcılarının öngörüleri sonuçsuz kaldı. Tüccarlar ABD iş piyasasının belirgin duruşunu doğrulamak adına iş raporlarını beklemeye koyuldu.

Ek olarak, piyasa katılımcılarının bir gözü ikinci çeyrekteki büyümenin revize edilmiş rakamlarında olacak. Çarşamba günü açıklanacak veriler Dünya’nın en büyük ekonomisinin gücünü tartmak için ipuçları sunacak.

Bu haftaki ekonomik takvimde ayrıca ABD şahsi gelir ve harcama verilerini paylaşacak. Fed’in enflasyon için öncelikli ölçüsü olan şahsi tüketim genişlemeleri enflasyon verilerini içeriyor.

ISM imalat sektörü faaliyetleri, CB tüketici güveni, ADP özel sektör maaş bordrosu ve aylık otomobil satışları hakkındaki raporlar da takvimde yerini alıyor.

Piyasalarda Fed’in zayıf enflasyon görüntüsüne karşı bu yıl üçüncü kez faiz artırımına gideceği şüpheleri canlılığını koruyor, ama Eylül ayı ile beraber bilanço tablosunu kısma sürecini başlatacağı geniş çapta öngörülüyor.

Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi baskı altında durmayı sürdürerek saat 14.01’de %0,12 düştü ve 92,36 oldu.altın Aralık ayı kontratında, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde Yellen’in konuşmasında herhangi bir bilgi sunmamasıyla birlikte %0,4 değer kazanarak 1.303,01$ oldu.

Birçok piyasa başlığı Pazartesi günü Harvey kasırgasından ötürü Texas’da meydana gelen hasara odaklanmış durumda. ABD refineleri kapasitesinin %11’ini oluşturan Houston’daki yerleşkeler de zarardan payını aldı.

Benzin fiyatları afetin etkisiyle %7 kadar yükselerek Pazartesi gününün erken saatlerinde son iki yıldaki en yüksek seviyesine ulaştı.

Gün açılışında 2015 Temmuz ayından beri en yüksek değeri olan 1,6188$’a ulaşan benzin vadeli işlemleri saat 14.02’de 1,6031$ oldu.

Bu sırada, ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,11 düşerek 47,34$ olurken, Brent petrol %0,13 kazandı ve 52,29$ oldu.

Şirketler kesiminde, güvenilir iki kaynağa göre, taşıma hizmetleri şirketi Uber, seyahat şirketi Expedia ‘nın (NASDAQ:EXPE) baş yöneticisi Dara Khosrowshahi’yi kendi baş yöneticisi olmak üzere seçti.

General Electric (NYSE:GE) endüstriyel yazılım işiyle birlikte, ünitedeki satılması muhtemel hisse senetlerini ve genişletilmiş ortaklığı da içeren stratejisini kaydırma raporunu sunacak.

Öte yanda, küresel stok piyasaları haftaya bir adım geride başladı, yatırımcılar Harvey kasırgasından etkilenirken, döviz piyasasındaki hareketleri gözlüyorlardı.

Avrupa’da Euro Stoxx 500 hisseleri %0,5 düştü ve FTSE 100 halk tatili dolayısıyla kapalıydı.
Asyalı hisseler karışık işlem gördü. Çin bölgesi ve Hong Kong yükselirken, Seoul ve Sidney düşük kapandı. Japon firması Nikkei değişmedi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/abd-stok-vadeli-islemleri-yogun-hafta-oncesinde-sakin-seyretti-501962

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla