Paylaş

Borsa Haberleri

ABD, Zarrab’ın 50 mln dolarlık kefalet başvurusunu reddetti

ABD, Zarrab’ın 50 mln dolarlık kefalet başvurusunu reddetti

ABD, Zarrab’ın 50 mln dolarlık kefalet başvurusunu reddetti

NEW YORK, 26 Mayıs (Reuters) – ABD’li savcılar yüksek miktardaki varlığından dolayı kaçma riski olduğu için ABD yaptırımlarını deldiğinden dolayı tutuklu bulunan Türk-İranlı altın ticaretçisi Rıza Zarrab’ın kefalet isteğini reddetti.

Mart ayında Miami’de gözaltına alınmasından bu yana tutuklu olan Zarrab, İran’ın veya diğer kurumların ABD yaptırımlarını gözardı etmesine yardımcı olarak yüz milyonlarca dolarlık mali işlem gerçekleştirmekle suçlanıyor.

Zarrab’ın avukatları geçtiğimiz hafta 50 milyon dolarlık kefalet ve ev hapsi isteğinde bulunmuştu. Savcılar bu isteğin Zarrab’ın mahkemede yer almasını garanti etmeyeceği gerekçesiyle reddine karar verdi.

Savcılar, Zarrab’ın yüksek miktardaki varlığından dolayı kefalet talebinin kaçma riski yarattığını söylerken, aynı zamanda yıllık milyarlarca dolarlık para işlemleri, birkaç tane ev ve yatlar da dahil olmak üzere varlığı konusunda yetkilileri şimdiden yanlış yönlendirdiğini belirtti.

Savcılar aynı zamanda Zarrab’ın varlığını kullanarak Türkiye’de rüşvet alan siyasetçilerle bağlantıya geçtiğini söylerken, 2013 yılında Türkiye’de İran yararına işlemler yapmak için rüşvet verdiği iddialarıyla tutuklanmasına değindi.

ABD savcılarının Zarrab ile “yakın ilişkileri” olduğunu söylediği dönemin başbakanı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise bu olayları darbe girişimi olarak niteledi.

Zarrab’ın avukatlarından biri konu hakkında yorum yapmayı reddetti.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/abd,-zarrab’%C4%B1n-50-mln-dolarl%C4%B1k-kefalet-ba%C5%9Fvurusunu-reddetti-100766

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla