Paylaş

Borsa Haberleri

ABD’nin Çin ticaretini soruşturma kararı iki ülkeye de zarar verecek-Çin devlet medyası

ABD’nin Çin ticaretini soruşturma kararı iki ülkeye de zarar verecek-Çin devlet medyası

ABD’nin Çin ticaretini soruşturma kararı iki ülkeye de zarar verecek-Çin devlet medyası

ŞANGHAY, 15 Ağustos (Reuters) – Çin devlet ajansı Xinhua, ABD’nin Çin’in ticari uygulamalarını soruşturmak için dün aldığı kararın iki ülkeye de zarar verecek tek taraflı bir “diş gösterme” politikası olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in yaptığı iddia edilen fikri mülkiyet hırsızlığının soruşturulması için dün onay verdi.

Amerikalı yetkililer bu faaliyetin ABD’yi bugüne kadar 600 milyar dolar zarara uğratmış olabileceğini söylüyor.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Çin’in fikri mülkiyet ticareti politikaları hakkında resmi bir soruşturma açmaya karar vermeden önce konuyu bir yıl boyunca inceleyecek.

Xinhua haber ajansı, “ABD’nin Çin ile ticari ilişkilerde bir hesaplaşmaya gitme niyetinde olduğunu söylemek için henüz erkense de, Washington’ın daha önceki tek yanlı kararları gibi yine uyguladığı bu “diş gösterme” politikası, uzun vadede sadece Çin’i değil Washington’ı da zarara uğratacaktır” dedi.

Ticaret yaptırmalarından ilk önce Çinli ihracatçıların etkileneceğini ancak kısa sürede zararın Amerikan sanayine ve halkına ulaşacağını belirten Xinhua, Çin’in yine de iki taraf arasındaki her türlü anlaşmazlığın diyalog yoluyla çözülmesinden yana olduğunu belirtti.

Trump’ın Kuzey Kore’yi nükleer programından vazgeçirmek için Çin’den yardım istediği bir ortamda, böyle bir soruşturma ABD’nin en büyük ticaret ortağı olan Çin ile ilişkilerine gölge düşürebilir.

Şanghay’daki ABD Ticaret Odası Başkanı Ken Jarrett bugün yaptığı yazılı açıklamada ticaret konusunun Kuzey Kore sorunu ile ilişkilendirilmemesi gerektiğini ve soruşturmanın ABD’nin Çin’in ticari uygulamalarından duyduğu hoşnutsuzluğu gösterdiğini söyledi.

“Başkan’ın onayı, Çin’in, özellikle Amerikan şirketlerini piyasa erişimine karşılık teknolojilerini ve fikri mülkiyet haklarını vermeye zorlayan politikalarına karşı giderek artan hoşnutsuzluğu gösteriyor.”

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir (Haberi Yazan David Stanway; Haberi çeviren Zeynep Özdemir; Redaksiyon Ayşe Sarıoğlu)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/abdnin-cin-ticaretini-sorusturma-karar-iki-ulkeye-de-zarar-verecekcin-devlet-medyas-500844

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla