Paylaş

Borsa Haberleri

Avrupa borsaları, ayın son işlem gününde HSBC ve madencilik şirketlerindeki güçlü kazanımların etkisiyle yükseliyor

Avrupa borsaları, ayın son işlem gününde HSBC ve madencilik şirketlerindeki güçlü kazanımların etkisiyle yükseliyor

Avrupa borsaları, ayın son işlem gününde HSBC ve madencilik şirketlerindeki güçlü kazanımların etkisiyle yükseliyor

LONDRA, 31 Temmuz (Reuters) – Avrupa borsaları, madencilik şirketlerindeki güçlü kazanımlar ve banka hisselerindeki HSBC HSBA.L öncülüğündeki artışın desteğiyle günün ilk işlemlerinde yükselerek, Temmuz ayını aylık bazda yatay kapatmaya hazırlanıyor.

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi .STOXX yüzde 0.3 yükselirken, lokomotif hisseler .STOXX50E yüzde 0.2 yükseldi. İngiltere’nin emtia üreticilerinin ağırlıkta bulunduğu FTSE 100 .FTSE yüzde 0.6, Almanya’nın DAX endeksi .GDAXI yüzde 0.2 yükseldi.

STOXX endeksinin yükselişine bilançolar büyük destek verirken, bankacılık endeksi .SX7P yüzde 0.4 arttı. Bankacılık endeksindeki bu artışa ise HSBC liderlik etti. Banka ilk yarı vergi öncesi kârının yüzde 5 ile beklentilerin üzerinde artırırken ve bir yılda üçüncü kez hisselerini geri satın alacağını açıkladı.

Ayrıca Fransız İlaç şirketi Sanofi’nin SASY.PA ikinci çeyrekteki güçlü satışlarının ardından 2017 beklentilerini yukarı çekmesiyle hisseleri yüzde 2 civarında yükseldi.

Avrupa ikinci çeyrek bilanço dönemi hız kazanmaya devam ederken, MSCI Avrupa şirketlerinin yaklaşık yüzde 45’i bilanço sonuçlarını açıkladı. Thomson Reuters verilerine göre bu şirketlerin yüzde 58’i analistlerin beklentilerini karşılamış ya da beklentilerinin üzerine çıkmış durumda.

Madencilik şirketleri .SXPP ise dünyanın en büyük metal tüketicisi konumunda olan Çin’in üretim verisine bağlı olarak yükselen bakır fiyatlarının etkisiyle yüzde 1.5 yükselerek günün en yüksek performans gösteren sektörü oldu.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir

(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Birsen Altaylı)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/avrupa-borsalar-ayn-son-islem-gununde-hsbc-ve-madencilik-sirketlerindeki-guclu-kazanmlarn-etkisiyle-yukseliyor-499879

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla