Paylaş

Borsa Haberleri

Avrupa borsaları, bankaların öncülüğünde yükselerek toparlandı

Avrupa borsaları, bankaların öncülüğünde yükselerek toparlandı

LONDRA, 14 Ağustos (Reuters) – Avrupa borsaları, jeopolitik gerilim nedeniyle yılın en kötü haftalık performasını kaydettikten sonra bugün yükselerek toparlandı.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in Kore yarımadasında bundan sonra savaş olmaması gerektiğini belirterek, Kuzey Kore’den provokasyonlara son vermesini istedi. Ayrıca hafta sonu ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı kısa sürede ortaya çıkabilecek savaş beklentisini aşağı çeken açıklamalarda bulundu. Bütün bunlar Kore nedeniyle piyasalarda oluşan tansiyonu hafif azalttı. STOXX 600 endeksi .STOXX yüzde 0.7, euro bölgesi hisseleri ve lokomotif hisseler .STOXX50E yüzde 0.9 yükseldi. ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilimin etkisiyle haftalık yüzde 2.7 düşüşle yılın en kötü kayıplarını kaydetmişlerdi.

Geçen hafta en kötü seviyesini gören .SX7P Deutsche Bank, Commerzbank ve Standard Chartered Bank’ın yüzde 2.5 ve 2.7 yükselmesiyle kazanımlarını yüzde 1.4 artırdı.

Alman enerji grubu RWE hisseleri RWEG.DE 2017 kar tahminlerini yükseltmeyi hedeflediğini belirtmesinin ardından yüzde 3 artışla STOXX’un zirvesine yükseldi ve ilk yarı sonuçları daha iyi gaz santrali performansıyla yükseldi. RWE, Ocak’tan bu yana yüzde 60 yükselişle doğalgaz dağıtım şirketleri hisseleri arasında lider konumda bulunuyor.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir. (Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Birsen Altaylı)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/avrupa-borsalar-bankalarn-onculugunde-yukselerek-toparland-500730

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla