Paylaş

Borsa Haberleri

Avrupa borsaları, eurodaki yükseliş ve Kuzey Kore gerilimiyle altı ayın dip seviyesini gördü

Avrupa borsaları, eurodaki yükseliş ve Kuzey Kore gerilimiyle altı ayın dip seviyesini gördü

Avrupa borsaları, eurodaki yükseliş ve Kuzey Kore gerilimiyle altı ayın dip seviyesini gördü

LONDRA, 29 Ağustos (Reuters) – Asya piyasaları Kuzey Kore’nin Japonya üzerinden füze fırlatmasının ardından gerilerken, artan jeopolitik gerilim ve euronun keskin şekilde değer kazanması Avrupa borsalarını altı ayın dip seviyesine çekti.

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi .STOXX yüzde 1.5 gerileyerek yaklaşık 14 ayın en sert düşüşünü kaydetti. Endeks bu seviyeden kapanırsa aylık bazda art arda üçüncü defa ekside kapanmış olacak.

Siyasi risk ve ihracatçı şirketlerin çekiciliğini azaltan değerli euro Avrupa piyasalarında baskı yaratıyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin Jackson Hole toplantısında euronun güçlü seyrine ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmamasının ardından euro EUR=EBS dolar karşısında Ocak 2015’ten bu yana ilk kez 1.20 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Euro bu yıl yüzde 14 değer kazandı.

Euro etkisi ve yatırımcıların riskten kaçınması euro bölgesi hisseleri ve lokomotif hisselerin yüzde 1.3 gerilemesine yol açtı. İngiltere’nin FTSE endeksi .FTSE yüzde 1.4 gerilerken ihracatçı şirketlerin ağırlıkta olduğu DAX endeksi .GDAXI beş ayın dip seviyesini gördü.

Kuzey Kore’nin Japonya üzerinden füze fırlatması Asya borsalarını ve doları aşağı çekti.

Altın fiyatının yatırımcıların güvenli liman varlıklarına yönelmesinin ardından dokuz buçuk ayın zirvesine yükselmesiyle altın madencilik şirketi Randgold Resources RBS.L ve Fresnillo FRES.L yüzde 3.1 ve 3.8 artışla yüksek performans gösteren birkaç hisse arasında yer aldı.

Bankacılık hisseleri .SX7P yüzde 1.3 düşüşle iki ayın dip seviyesine geriledi.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir

(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Can Sezer)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/avrupa-borsalar-eurodaki-yukselis-ve-kuzey-kore-gerilimiyle-alt-ayn-dip-seviyesini-gordu-502042

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla