Paylaş

Borsa Haberleri

Avrupa borsaları sağlık hisselerinin ve emtia sektörlerinin öncülüğünde yükseliyor

Avrupa borsaları sağlık hisselerinin ve emtia sektörlerinin öncülüğünde yükseliyor

Avrupa borsaları sağlık hisselerinin ve emtia sektörlerinin öncülüğünde yükseliyor

LONDRA, 5 Eylül (Reuters) – Avrupa borsaları, Aveva’nın Schneider Electric ile birleşmesinin ardından dikkatlerin bu anlaşmaya çevrilmesiyle jeopolitik gerilimin etkisinden kurtularak yükseldi.

Emtia ve sağlık hisseleri daha yüksek kazanımları destekledi.

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi .STOXX Kuzey Kore’nin Pazar günü altıncı ve en güçlü nükleer füze denemesinin ardından ard arda üç günlük kazanımlarını dün sona erdirdikten sonra bugün toparlanarak yüzde 0.4 yükseldi.

Euro bölgesi lokomotif hisseler .STOXX50E yüzde 0.5 yükseldi.

İngiltere’nin FTSE 100 endeksi .FTSE yüzde 0.3, Almanya’nın DAX endeksi .GDAXI yüzde 0.9 yükseldi.

Enerji hisseleri .SXEP en fazla yükselen hisseler arasında yer alırken madencilik hisseleri .SXPP petrol ve bakır fiyatlarındaki artışın etkisiyle yükseldi.

Sağlık hisseleri temel sağlık faaliyetlerini satmayı düşündüğünü belirten Alman Merck KGAA .MRCG.DE öncülüğünde yükselişi destekledi.

Aveva Schneider Electric’in SCHN.PA yazılım faaliyetleriyle birleşmeyi kabul ederek Londra borsasında işlem gören 3 milyar sterlinden fazla piyasa değerine sahip yazılım şirketi ortaya çıkardı/oluşturdu.

Schneider Electric hisseleri yüzde 1 yükseldi.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir (Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Birsen Altaylı)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/avrupa-borsalar-saglk-hisselerinin-ve-emtia-sektorlerinin-onculugunde-yukseliyor-502364

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla