Paylaş

Borsa Haberleri

Avrupa piyasaları artan jeopolitik gerilimlerle düşüşte; Dax %0,17 düştü

Avrupa piyasaları artan jeopolitik gerilimlerle düşüşte; Dax %0,17 düştü

Avrupa piyasaları artan jeopolitik gerilimlerle düşüşte; Dax %0,17 düştü

Investing.com – Avrupa piyasaları Çarşamba gününü düşük açılışlarla yaptı. Kuzey Kore ve ABD arasındaki jeopolitik gerilimlerin yoğunlaşmasıyla beraber yatırımcılar daha güvenli yatırımlara yöneldi.

Avrupa sabah piyasasında, EURO STOXX 50 %0,28 düşüş yaşarken, Fransız CAC 40 %0,28 ve Alman DAX 30 %0,17 geriledi.

Piyasa hassasiyeti, Kuzey Kore diplomatlarının Salı günü yaptığı, ABD’ye “daha fazla hediye paketi” göndermeye hazır oldukları yönündeki uyarılarla zayıfladı.

Tehdit, haydut rejimin Pazar günkü altıncı ve en büyük nükleer testini yapmasının ardından, ABD Savunma Bakanı James Mattis’in ABD veya müttefiklerine karşı herhangi bir tehditte “ağır askeri misilleme” ile karşılık alacağını söylemesinin ardından geldi.

Finans piyasaları da genel olarak düşüktü. Fransız bankaları Societe Generale (PA:SOGN) ve BNP Paribas (PA:BNPP) %0,81 ve %0,14 kayıp yaşarken, Alman Deutsche Bank (DE:DBKGn) %0,12 değer kaybetti.

Periferi bankalar arasında, Italyan Unicredit (MI:CRDI) ve Intesa Sanpaolo (MI:ISP) %0,35 ve %0,43 oranında düşerken, İspanyol bankaları BBVA (MC:BBVA) ve Banco Santander (MC:SAN) %0,95 ve %1,01 geriledi.

Yukarı yönlü hisselerde ise; Daimler AG NA O.N. (DE:DAIGn) hisseleri %2,16 artış yaşadı. Alman otomobil üreticisi, bu yıl Londra’dan başlayarak Avrupa şehirlerinde isteğe bağlı paylaşımlı servis hizmeti sunmak için ABD merkezli yeni yolcu start-up’ı Via ile ortak bir girişim için 50 milyon € yatırım yaptığını açıkladı.

Engie SA (PA:ENGIE) hisseleri de, Başkan Emmanuel Macron’un politikaları için fon sağlamak adına Fransız devletinin kamu şirketi Engie’nin %4,1 hissesini satabileceği yönündeki açıklamalarından sonra %0,14 artış yaşadı.

Bu satış ile devletin payı %29’dan %25,5’e düşecek. Ancak Ekonomi Bakanlığı’nın söylediğine göre hükümet “oy hakkının üçte birinden fazlasını” elinde tutacak.

Londra’da, Barratt Developments (LON:BDEV) hisselerinin %4,17 düşmesiyle FTSE 100 %0,45 düşüş yaşadı. Ev yapımcı şirket 30 Haziran 2017 ile biten yılda yıllık bazda %12,1 artış ile vergi öncesi karını 765,1 milyon euroya çıkardığını açıkladı.

Rakip firma Berkeley Group Hldgs (LON:BKGH) kayıp yaşadı. Tüm yıl kılavuzunu yeniden onaylaması ve Londra konut piyasasının Brexit belirsizliği ve yüksek vergilerden etkilenmeye devam ettiği uyarısından sonra şirket, %3,84 oranında değer kaybetti.

Maden piyasaları da emtia ağırlıklı endekste bir hayli düşüktü. Anglo American (LON:AAL) hisseleri %0,55 ve Glencore (LON:GLEN) %0,74 değer kaybı yaşarken, BHP Billiton (LON:BLT) ve Rio Tinto (LON:RIO) %1,22 ile %2,45 geriledi.

Finans piyasalarında hisseler aşağı yönlüydü. HSBC Holdings (LON:HSBA) %0,56 ve Barclays (LON:BARC) %0,67 kayıp yaşarken, Lloyds Banking (LON:LLOY) %0,76 ve the Royal Bank of Scotland (LON:RBS) hisseleri %1,17 oranında düştü.

Micro Focus International PLC (LON:MCRO) endekste en iyi performans gösterenlerden biriydi. Hafta başında yaptığı açıklamada şirketin 8,8 milyar dolarlık bir bölümünün ayrıldığını ve Hewlett Packard Enterprise’ın yazılım firması ile birleşmesinin tamamlandığını belirtmesinin ardından hisseleri desteklenmeye devam ederek, %7,29 oranında getiri sağladı.

ABD’de hisse senedi piyasası yüksek değerlere işaret etti. Dow Jones %0,09 kazanç sağladı. S&P 500 %0,10 ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,28 oranında artışlar yaşadı.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/avrupa-piyasalar-artan-jeopolitik-gerilimlerle-dususte-dax-017-dustu-502469

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla