Paylaş

Borsa Haberleri

Avrupa piyasaları Barselona saldırısı sonrası düştü, Dax %0,69 düştü

Avrupa piyasaları Barselona saldırısı sonrası düştü, Dax %0,69 düştü

Avrupa piyasaları Barselona saldırısı sonrası düştü, Dax %0,69 düştü

Investing.com – Avrupa stok piyasaları Cuma gününe keskin düşüşler ile başladı. Abd’de devam eden politik çalkantılarla yatırımcıların güveni sarsıntıdayken, Barselona’daki terör saldırısının ardından piyasa hassasiyeti zayıfladı.

Avrupa piyasasında, EURO STOXX 50 %0,89 değer kaybetti. Fransız CAC 40 %0,90 düşüş yaşarken, Alman DAX 30 %0,69 ve İspanyol IBEX 35 %0,98 kayıp yaşadı.

Perşembe akşamı Barselona’da kalabalık turist bölgesinin olduğu bir alana kamyonetin girmesiyle en az 13 kişinin ölürken, 100 kişinin de yaralandığı bilgisinin ardından hassasiyet tavan yaptı.

Olayın sorumluluğunu IŞİD üstlendi. İspanyol polisi iki kişinin tutuklandığını söyledi.

Kısa bir süre sonra, Barselona’nın güney kıyı kenti Cambrils’te polisin beş saldırganı öldürdüğü ikinci bir saldırı gerçekleşti.

Piyasa hassasiyetinin gergin olmasının diğer bir nedeni de, haftasonu Virjinya’da gerçekleşen şiddet olayları üzerine Trump’ın tartışmaya neden olan yorumlarını protesto amacıyla Çarşamba günü sekiz üst düzey yöneticinin iki danışmanı çıkarmasıydı.

Bu gelişmeler Abd yönetiminin politik takvimi uygulama kabiliyetine dair şüpheleri artırdı.

Finansal stok piyasası oldukça düşük seyretti. BNP Paribas (PA:BNPP) ve Societe Generale (PA:SOGN) %1,71 ve %1,32 puan kaybederken, Alman Commerzbank (DE:CBKG) ve Deutsche Bank (DE:DBKGn) %1,19 ve %2,22 kayıp yaşadı.

Periferi liderler arasında, İtalyan Intesa Sanpaolo (MI:ISP) ve Unicredit (MI:CRDI) % 0,88 ve %1,36 düşüş kaydederken, İspanyol BBVA (MC:BBVA) ve Banco Santander (MC:SAN) %1,52 ve %1,87 puan birden geriledi.

Öte yanda, batmış olan Alman havayolu Air Berlin’in varlık alımına dair olası diğer teklif sunan adaylar arasında, Cuma günü resmi görüşmelerin ilk bölümü için girişimde bulunan Deutsche Lufthansa (DE:LHAG) hisseleri %2,08 oranında düşüş yaşadı.

Londra’da, İngiltere Avrupa Birliği’ndeki mevkidaşlarının düşüşüyle beraber FTSE 100 %0,51 geriledi.

HSBC Holdings (LON:HSBA) ve Barclays (LON:BARC) hisseleri %0,66 ve %0,68 oranında düşüş gösterirken, Lloyds Banking (LON:LLOY) ve Royal Bank of Scotland (LON:RBS) hisseleri %0,65 ile %1,16 kayıp yaşadı.

IAG (LON:ICAG) ve Ashtead Group (LON:AHT hisselerinde %2,96 ve %1,90 oranındaki düşüşü takiben, EasyJet PLC (LON:EZJ) hisseleri %3,15 kayıpla endekste en kötü performans gösterendi.

Diğer yandan, maden piyasası emtia ağırlık endeksinde yükseldi. Glencore (LON:GLEN) hisseleri %0,22 ve Fresnillo (LON:FRES) %0,32 artış yaşarken, Rio Tinto (LON:RIO) %0,93 ve Randgold Resources (LON:RRS) %1,62 getiri sağladı.

ABD’de, hisse senedi piyasası sakin bir açılış yaptı. Dow Jones %0,01 düşüş yaşarken, S&P 500 vadeli işlemleri %0,01 getiri sağladı. Nasdaq 100 vadeli işlemleri de %0,06 puanlık bir yükselişi işaret etti.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/nyheter-p%C3%A5-aktiemarknaden/avrupa-piyasalar-barselona-saldrs-sonras-cakld-dax-069-dustu-501215

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla