Paylaş

Borsa Haberleri

Avrupa piyasaları Brexit tartışmaları öncesi düştü; DAX %0,64 geriledi

Avrupa piyasaları Brexit tartışmaları öncesi düştü; DAX %0,64 geriledi

Avrupa piyasaları Brexit tartışmaları öncesi düştü; DAX %0,64 geriledi

Investing.com – Avrupa piyasaları Pazartesi gününe düşük açılış ile başladı. Yatırımcılar günün ilerleyen saatlerinde başlayacak Brexit konuşmalarına ve güçlenen euro’nun baskın etkisinin devam edip etmeyeceğine odaklanmış durumda.

Avrupa sabah piyasasında, EURO STOXX 50 %0,70 düşüş yaşarken, Fransız CAC 40 %0,56 ve Alman DAX 30 %0,64 geriledi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin Jackson Hole ekonomi sempozyumunda yaptığı konuşmada teşvik programının ne zaman daraltılacağına dair ipuçları verilmezken, euro bölgesindeki iyileşmenin ivme kazandığı kabul edildi. Bu konuşma sonrası euro güçlendi.

Fed Başkanı Janet Yellen ise konuşmasında para politikasına dair tek bir söz bile etmedi. Fed’in sert bir tutum takınacağını bekleyen yatırımcılar hayal kırıklığına uğradı.

Finansal piyasalar genel olarak düşüşteydi. BNP Paribas (PA:BNPP) ve Societe Generale (PA:SOGN) %0,33 ve %0,60 düşüş yaşarken, Alman Commerzbank (DE:CBKG) %1,48 ve Deutsche Bank (DE:DBKGn) %0,79 kayıp yaşadı.

Periferi bankalar arasında, İtalyan Intesa Sanpaolo (MI:ISP) ve Unicredit (MI:CRDI) %0,07 ve %0,06 oranında sakinlerken, İspanyol BBVA (MC:BBVA) ve Banco Santander (MC:SAN) %0,44 ve %0,24 oranında geriledi.

Öte yandan, SAP AG (DE:SAPG) hisseleri, teknoloji devi International Business Machines (NYSE:IBM) Corporation IBM ile beraber perakende ve tüketici için paketli ürün sanayisinde çözüm bulmak için güçlerini birleştirdiğini açıkladıktan sonra %1,02 değer kaybetti.

Çözümün karlılığı artırması ve tüketici deneyimini geliştirmesi bekleniyor.

Safran (PA:SAF) SA hisseleri de %0,78 düşüş yaşadı. Fransız hava sahası devi Pazar günü, Alabama’da Mobile Aeroplex’te imalat işletmesi açma ve gelecek üç yıl içinde 20 kişiyi istihdam etme planları olduğunu açıkladı.

Londra’da, geçtiğimiz Pazartesi günü Brüksel’de başlamış olan AB ve İngiltere arasındaki 50. madde müzakerelerinin üçüncü turu ile beraber FTSE 100 hisseleri %0,08 geriledi.

İnşaat malzemeleri şirketi CRH (LON:CRH) endeksteki en kötü performansa sahip olanlardan biriydi. Hisseleri %2,61 oranında değer kaybetti. Grup geçen Perşembe ABD dağıtım işletmesinin 2,6 milyar dolar satışını ve Alman Fels firması için 600 milyon euro’luk harcamasını açıklamıştı.

Aynı zamanda, maden piyasası da emtia ağırlıklı endeks de karışıktı. Glencore (LON:GLEN) hisseleri %0,37 ve Fresnillo (LON:FRES) %0,97 kayıp yaşarken, Rio Tinto (LON:RIO) ve BHP Billiton (LON:BLT) %1,30 ve %1,41 yükseldi.

Finans sektöründe, HSBC Holdings (LON:HSBA) %0,04 ve The Royal Bank of Scotland (LON:RBS) hisseleri %0,26 artış yaşarken, Lloyds Banking (LON:LLOY) %0,28 yükseldi. Barclays (LON:BARC) kötü bir performans sergiledi, hisseleri %0,28 kayıp yaşadı.

Provident Financial (LON:PFG) endeksteki en iyi performansa sahipti. Şirket geçtiğimiz hafta ev kredi işletmeleri başkanı olarak Andy Parkinson yerine Chris Gillespie’yi atadıktan sonra hisseleri %22,46 oranında atak yaptı.

Hamle, tüketici finans bankasının personelin rakip firmalara gitmesini önlemek adına yaşafığı teknik problemleri çözmeye çalışması ile ve Salı günü üç ayda ikinci kez kar alarmı meselesinin ardından geldi.

ABD’de hisse senedi piyasası kısmen düşük açılış yaptı. Dow Jones %0,23 kayba işaret etti. S&P 500 %0,24 ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,33 oranında düşüşler yaşadı.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/nyheter-p%C3%A5-aktiemarknaden/avrupa-piyasalar-brexit-tartsmalar-oncesi-dustu-dax-064-kaybetti-501945

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla