Paylaş

Borsa Haberleri

Avrupa piyasaları düşüşte; Dax 0,21% değer kaybetti

Avrupa piyasaları düşüşte; Dax 0,21% değer kaybetti

Investing.com – Avrupalı şirketlerin çoğu kazanç elde ettiklerini söylerken, dünyanın diğer kırılgan piyasalarında jeopolitik gerilimler devam etti ve Avrupa piyasaları Cuma günü düşük seviyelerde açılış yaptı.

Alman DAX 30 0,21% oranında düşüş yaşarken, EURO STOXX 50 0,45%, Fransız CAC 40 0,69% oranında geriledi.

Perşembe günü, Donald Trump’ın Kuzey Kore’yi ABD veya ABD müttefiklerine karşı herhangi bir tehditte “ateş ve öfkeyle” karşılaşacağı yönünde uyarısının ardından Washington ve Pyongyang arasındaki gerilimlerin artmasına bağlı olarak yatırımcılar temkinli olmaya devam etti.

Kuzey Kore medyası, Ağustos ortasında devletin ABD bölgesi Guam’da orta-menzilli füze yerleştireceğine yönelik bir plan yapabileceğini söylemişti.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, bu agresif söylemi sakinleştirme girişiminde bulunarak savaşın bir ‘felaket’ olacağını ve diplomasiyle sonuç elde edildiğini söyledi.

Finans piyasaları düşüşte. Alman Commerzbank (DE:CBKG) ve Deutsche Bank (DE:DBKGn) 0,97% ve 1,28% düşüş yaşarken, Fransa’da BNP Paribas (PA:BNPP) ve Societe Generale (PASOGN) 1,08% ve 0,97% oranında geriledi.

Bankalarda arasında, İspanyol bankaları Banco Santander (MC:SAN) ve BBVA (MC:BBVA) 1,16% ve 0,91% değer kaybederken, Italyan Unicredit (MI:CRDI) ve Intesa Sanpaolo (MI:ISP) 0,45% ve 1,18% oranlarında düşüş yaşadı.

Alman enerji firmaları hisse başı ilk çeyrek kazançlarının geçen yılki 5,33 euro değerine karşın 1,47 euro’ya düştüğünü açıkladıktan sonra Innogy SE (DE:IGY) hisseleri 0,65% geriledi.

İtalyan hükümeti, en büyük hissedarı Vivendi (PA:VIV ile ilgili detayların olduğu raporun açıklanma süresini uzattıktan sonra Telecom Italia (MI:TLIT) 0,41% kayıp yaşadı.

Vivendi hisseleri de haberlerin ardından 0,75% değer kaybetti.

Olumlu tarafta ise, Alman otomobil üreticileri ve rakibi Hint Tata Motors pazarları birleştirme görüşmelerini sonlandırdıklarını açıkladıktan sonra Volkswagen (DE:VOWG_p) hisseleri 0,35% arttı.

Londra’da, maden sektöründeki düşüşlerin etkisiyle FTSE 100 0,86% düşüş yaşadı.

Glencore ve Rio Tinto (LON:RIO) 3,11% ve 3,22% düşüş yaşarken, Anglo American (LON:AAL) hisseleri ve Glencore (LON:GLEN) 2,90% geriledi, Antofagasta (LON:ANTO) 3,04% kayıp yaşadı.

Finans sektöründe ise, menkul kıymetlerde de muazzam düşüşler yaşandı. Barclays (LON:BARC) 1,04% ve HSBC Holding (LON:HSBA) 1,48% ile gerilerken, Royal Bank of Scotland (LON:RBS) 0,78% ve Lloyds Banking (LON:LLOY) 0,80% oranında düşüş yaşadı.

Şirket, gelecek sene ayrılacağını ve en büyük iki işletme ile ortaklık kuracağını açıkladıktan sonra PLC (LON:OML) hisseleri 1,44% ile yere çakıldı.

Öte yandan, içecek şirketi şişeleme tesis operatörü ilk yarı kazançlarında artış yaşadıklarını belirttikten sonra, Coca Cola HBC AG (LON:CCH) ardı sıra gelen ikinci günde de hisselerinde 1,08% artış ile en iyi performans sergileyenlerden biri oldu.

ABD piyasaları düşük bir açılış öngörüyor. Dow Jones açılışı düşük bir seviyede yaptı, S&P 500 0,03% ve Nasdaq 100 0,16% oranında değer kaybetti.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/avrupa-hisse-senetleri-kuresel-risk-arttkca-deger-kaybediyordax-021-500631

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla