Paylaş

Borsa Haberleri

Avrupa piyasaları düşüşte; Dax 1,2% değer kaybetti

Avrupa piyasaları düşüşte; Dax 1,2% değer kaybetti

Avrupa piyasaları düşüşte; Dax 1,2% değer kaybetti

Investing.com – Avrupa’da hisse senedi piyasaları Perşembe günü yatırımcı hissiyatı üzerindeki baskı ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin ekonomiyi destekleyici önlemler için çağrıda bulunmasıyla değer kaybetti.

Avrupa ticareti sırasında Euro Stoxx 50 0,94%, Fransız CAC 40 1,03% ve Alman DAX 30 1,23% oranında değer kaybetti.

Brüksel Ekonomik Forumunda konuşma yapan Draghi, hükümetlerin Euro Bölgesi ekonomisini daha fazla desteklemeye ihtiyacı olduğunu belirtti.

Draghi, “Yapısal reformun gecikmesinde birçok anlaşılabilir politik sebep mevcut. Ancak bunlardan pek azı iyi ekonomi ile ilgili” dedi.

Draghi, “Gecikmenin maliyeti oldukça fazla” şeklinde uyarıda bulundu.

Draghi, Avrupa Merkez Bankasının enflasyon hedefini isabet ettirememe durumunun daha fazla uzun süremeyeceğini belirtti ancak diğerlerine “zayıf büyüme hasara sebep olmadan üretimin potansiyel seviyeye dönmesi gerektiğini” belirtti.

Japonya’da makine siparişlerinin Nisan ayında 3,8% oranında gerilemesi bekleniyordu ancak 11% oranında geriledi.

Petrol fiyatları, Perşembe günü ABD’de ham petrol stoklarının düştüğünün belirtilmesiyle 11 ayın en yüksek seviyesini vurdu.

Avrupa’da Fransız petrol ve gaz devi Total SA (PA:TOTF) 1,82%, İtalyan ENI (MI:ENI) SpA 1,27% ve Norveçli rakibi Statoil (OL:STL) ASA 0,86% oranında değer kaybetti.

Finans piyasalarında değer kaybı gerçekleşti. BNP Paribas (PA:BNPP) ve Societe Generale (PA:SOGN) 1,12% ve 1,77% oranında değer kaybetti. Alman Deutsche Bank (DE:DBKGn) 1,43% oranında değer kaybetti.

İtalya’da Intesa Sanpaolo (MI:ISP) ve Unicredit (MI:CRDI) 1,35% ve 0,47% oranında değer kaybederken İspanyol BBVA (MC:BBVA) 0,84% oranında değer kaybetti. Banco Santander (MC:SAN) ise sabit kaldı.

Londra’da Vodafone ‘un (LON:VOD) 4%’lük düşüşünün ardından FTSE 100 0,87% oranında değer kaybetti.

Madencilerde değer kaybı gerçekleşti. Anglo American (LON:AAL) ve BHP Billiton (LON:BLT) 6,22% ve 2,27% oranında değer kaybederken Glencore (LON:GLEN) 1,89% oranında değer kaybetti. Rio Tinto (LON:RIO) ise 1,45% oranında düştü.

Finans piyasalarında değer kaybı gerçekleşti. Lloyds Banking (LON:LLOY) 0,75%, HSBC Holdings (LON:HSBA) 0,65% ve Barclays (LON:BARC) 0,90% oranında değer kaybederken Royal Bank of Scotland (LON:RBS) 0,04% oranında yükseldi.

ABD piyasaları düşük bir açılış öngörüyor. Dow Jones 0,26%, S&P 500 0,34% ve Nasdaq 100 0,31% oranında değer kaybı öngörüyor.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/avrupa-piyasalar%C4%B1-d%C3%BC%C5%9F%C3%BC%C5%9Fte;-dax-1,2-de%C4%9Fer-kaybetti-102001

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla