Paylaş

Borsa Haberleri

Avrupa piyasaları hafif geriledi; Dax %0,12 değer kaybetti

Avrupa piyasaları hafif geriledi; Dax %0,12 değer kaybetti

Avrupa piyasaları hafif geriledi; Dax %0,12 değer kaybetti

Investing.com – Avrupa piyasaları Perşembe günü hafif geriledi. Yatırımcıların günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan euro bölgesi enflasyon verilerini bekleyişiyle beraber Washington’daki yeni gerilimler piyasa hassasiyetini artırdı.

Avrupa piyasasında, EURO STOXX 50 %0,01 değer kaybetti. Fransız CAC 40 %0,01 düşüş yaşarken, Alman DAX 30 %0,12 kayıp verdi.

Başkan Trump’ın iki üst düzey danışmanını tasfiyesinin ardından ekonomik reformlarını uygulama kabiliyeti üzerine endişelerin artmasıyla yatırımcılar temkinli olmaya devam ediyor.

Gelişmeler, bazı yöneticilerin Virginia’da hafta sonu şiddet olaylarında yalnızca beyaz milliyetçileri değil, aynı zamanda onlara karşı çıkan ırkçılık karşıtı eylemcileri de suçlayan sözleri üzerine meydana geldi.

Piyasa katılımcıları Perşembe günü sonunda yayınlanacak olan euro bölgesi TÜFE final raporlarını ve varlık alımlarını düşürmeye başlayacağı zamanı anlamak adına Avrupa Merkez Bankası’nın son politika toplantı tutanaklarını bekliyor.

Raporlar Çarşamba günü, ABD Fed’s Jackson Hole konferansında gerçekleştireceği konuşmasında Mario Draghi’nin para politikasına dair yeni bir mesaj vermeyeceğine ilişkin gelişmelerin ardından yayınlandı.

Finans piyasaları baskı altına girdi. BNP Paribas (PA:BNPP) ve Societe Generale (PA:SOGN) %0,71 ve %0,81 puan düşerken, Alman Commerzbank (DE:CBKG) ve Deutsche Bank (DE:DBKGn) %0,99 ve %0,96 puan değer kaybetti.

Bankalarda, İtalyan Intesa Sanpaolo (MI:ISP) ve Unicredit (MI:CRDI) % 0,22 ve %0,61 düşüş kaydederken, BBVA (MC:BBVA) ve Banco Santander (MC:SAN) %0,74 ve %0,69 puan geriledi.

Öte yandan, rüzgar türbini imalatçılarının ikinci çeyrek gelirinin geçen yılın aynı periyoduna kıyasla %14 düşüş göstererek 2,206 milyon euro’ya gerilediğini açıklamalarının ardından, Vestas Wind Systems A/S (CO:VWS) hisseleri %4,90 düşüş yaşadı.

Ayrıca Danimarkalı şirket, 17 Ağustos’tan 29 Aralık ayına kadar, yaklaşık 600 milyon euro değerinde bir hisse geri satın alma programı başlatacaklarını duyurdu.

Londra’da, Hikma Pharmaceuticals PLC (LON:HIK) hisselerinin, 2017 jenerik satışlarını düşürmesi planının ardından %8,50 puan birden düşüş yaşamasıyla FTSE 100 %0,17 puan geriledi.

İlaç firması ayrıca, “artan çetin ortam”a vurgu yaparak, grup kazançlarının Mayıs öngörülerinin en düşük seviyesinde gerçekleşeceği konusunda uyarıda bulundu.

Ev dekorasyon şirketi Kingfisher (LON:KGF) Plc hisseleri de Fransız piyasalarda devam eden zayıflık ve yeniden yapılandırma planlarının bozulması nedeniyle ikinci çeyrek satışlarında düşüş meydana geldiğini söylemesiyle beraber %2,83 ile kayıp yaşadı.

Finans piyasaları da aşağı yönlüydü. Lloyds Banking (LON:LLOY) %0,40 ve Barclays (LON:BARC) %0,52 puan kaybederken, the Royal Bank of Scotland (LON:RBS) ve HSBC Holdings (LON:HSBA) %0,74 ve %0,76 oranında düşüş gösterdi.

Diğer yandan, maden piyasası emtia ağırlık endeksinde yükseldi. Anglo American (LON:AAL) hisseleri %1,21 ve BHP Billiton (LON:BLT) %1,24 puan artarken, Randgold Resources (LON:RRS) ve Fresnillo (LON:FRES) %2,40 ve %2,92 puan ile büyük bir artış kaydetti.

ABD’de, hisse senedi piyasası da sakin bir açılış yaptı. Dow Jones %0,02, S&P 500 vadeli işlemleri %0,02 getiri sağlarken, Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,04 puanlık bir düşüşe işaret etti.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/avrupa-piyasalar-ds-501088

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla