Paylaş

Borsa Haberleri

Avrupa piyasaları hassasiyet azalırken düşük seviyelerde;Dax %1,13 düştü

Avrupa piyasaları hassasiyet azalırken düşük seviyelerde;Dax %1,13 düştü

Avrupa piyasaları hassasiyet azalırken düşük seviyelerde;Dax %1,13 düştü

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Salı gününe oldukça keskin düşüşlerle başladı. Kuzey Kore tarafından test edilen yeni balistik bir füze haberleri üzerine piyasa hassasiyeti zayıfladı.

Avrupa sabah piyasasında, EURO STOXX 50 %1,08 düşüş yaşarken, Fransız CAC 40 %1,04 ve Alman DAX 30 %1,13 geriledi.

Hassasiyet, Pyongyang’ın provokatif son davranışı olarak kuzey Japonya üzerinden bir füze ateşlemesinin ardından darbe aldı.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, bu füzenin kendi ülkesine karşı ölümcül bir tehdit ortaya çıkardığını söyledi. ABD, Japonya ve Güney Kore Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden testi tartışmak için toplantı talebinde bulundular.

Piyasa katılımcıları ayrıca Texas Houston’ı ve ABD Gulf Kıyısı’ndaki pek çok petrol rafinerisini vuran Harvey Kasırgası sonrası ABD’deki gelişmeleri izlemeye devam ediyor.

Enerji ilişkili hisse senetleri oldukça düşüktü. İtalyan petrol ve gaz devi Eni %0,69 geriledi ve Fransız Total SA (PA:TOTF) %0,72 değer kaybederken İspanyol rakibi Repsol (MC:REP) %0,96 düşüş yaşadı.

Finans piyasaları da kayıp ekledi. Fransız bankaları Societe Generale (PA:SOGN) ve BNP Paribas (PA:BNPP) %1,44 ve %1,39 kayıp yaşarken, Alman Deutsche Bank (DE:DBKGn) ve Commerzbank (DE:CBKG) %1,07 ve %1,60 değer kaybetti.

Periferi bankalar arasında, Italyan Unicredit (MI:CRDI) ve Intesa Sanpaolo (MI:ISP) %0,23 ve %0,42 oranında düşerken, İspanyol bankaları BBVA (MC:BBVA) ve Banco Santander (MC:SAN) %0,66 ve %0,62 geriledi.

Öte yanda , Renault (PA:RENA) hisseleri, şirketin ve ortağı Nissan Motor’un Dongfeng Motor ile Çin’de yapacakları bir elektrikli araba için ortaklık kuracaklarını söylemelerine rağmen %1,57 değer kaybı yaşadı.

Londra’da, FTSE 100 %1,02 değer kaybetti. İngiltere bankaları Avrupalı mevkidaşlarının keskin düşüşlerini aynen izledi.

HSBC Holdings (LON:HSBA) hisseleri %0,67 ve Lloyds Banking (LON:LLOY) %1,37 değer kaybı yaşarken, the Royal Bank of Scotland (LON:RBS) ve Barclays (LON:BARC) %1,58 ve %1,88 düşüş yaşadı.

Maden piyasaları da emtia ağırlıklı endekste bir hayli düşüktü. Glencore (LON:GLEN) %0,85 ve Anglo American (LON:AAL) %1,57 kayıp yaşarken, BHP Billiton (LON:BLT) %1,87 ve Rio Tinto (LON:RIO) %2,42 oranında yere çakıldı.

Petrol ve gaz devi BP (LON:BP) hisseleri %1,35 düşüş yaşarken, rakip firma Hollandalı Shell (LON:RDSa) %1,54 kaybetti.

Öte yanda altın madencisi Randgold Resources (LON:RRS) hisseleri, taze jeopolitik gerilimler arasında yükselen altın fiyatlarından dolayı %3,44 oranında yükseldi.

Provident Financial (LON:PFG) art arda üçüncü oturumda da endekste en iyi performans sergileyenlerdendi. Hisseleri %1,91 değer kazandı. Şirket geçtiğimiz hafta ev kredi ticareti başkanı olarak Andy Parkinson yerine Chris Gillespie’yi atadıktan sonra atak yaşadı.

ABD’de hisse senedi piyasası düşük açılış yaptı. Dow Jones %0,51 kayba işaret etti. S&P 500 %0,71 ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,85 oranında düşüşler yaşadı.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/avrupa-piyasalar-hassasiyet-azalrken-dusuk-seviyelerdedax-113-dustu-502037

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla