Paylaş

Borsa Haberleri

Avrupa piyasaları yükselişte; DAX 0,67% değer kazandı

Avrupa piyasaları yükselişte; DAX 0,67% değer kazandı

Avrupa piyasaları yükselişte; DAX 0,67% değer kazandı

Investing.com – Avrupa hisse piyasaları Salı gününe yüksek başladı. Yatırımcılar Perşembe günkü Jackson Hole Konferansı’nı olduğu kadar, gün sonunda açıklanacak olan Alman ekonomi hassasiyeti verilerini de bekliyor.

Avrupa sabah piyasasında, EURO STOXX 50 %0,63 artış yaşarken, Fransız CAC 40 %0,57 ve Alman DAX 30 %0,67 kazanç sağladı.

Tacirler, Abd ve Avrupa Merkez Bankası başkanlarının açılış konuşması yapacağı, merkez bankası üst yönetiminin ve ekonomistlerin bu hafta Jackson Hole’de gerçekleşecek yıllık toplantısını bekliyor.

Piyasa katılımcıları ayrıca, Beyaz Saray baş danışmanı Steve Bannon’ın Cuma günü kovulmasının ardından Washington’da yaşanan politik gerilimlere odaklanmış durumda.

Kuzey Kore’nin Guam’a füze atışı yapacağı tehditlerinin olduğu propaganda videosunu yayınlamasının ardından jeopolitik gerilimler, yatırımcıların dikkatini domine etmeye devam ediyor.

Pyongyang Abd’nin Güney Kore ile yapacağı yıllık askeri tatbikat üzerine yaptığı uyarılarını düşünmeden, Abd’yi “amansız intikam” ile tehdit etti.

Finansal piyasalar yükselişteydi. BNP Paribas (PA:BNPP) ve Societe Generale (PA:SOGN) %0,68 ve %0,72 artış yaşarken, Alman Commerzbank (DE:CBKG) % 0,47 kazanç sağladı.

Periferi bankalar arasında, İtalyan Intesa Sanpaolo (MI:ISP) ve Unicredit (MI:CRDI) %0,67 ve %1,07 oranında yükselirken, İspanyol BBVA (MC:BBVA) ve Banco Santander (MC:SAN) %1,36 ve %1,20 getiri sağladı.

Öte yanda, Moskova’da bir mahkemenin şirketin Crimea’da keşfettiği gaz türbinlerini genişletme talebini AB yaptırımlarına ters düştüğü gerekçesiyle reddetmesi ve gelecek ay olacak olan ön duruşma öncesi montajını yasaklamasının ardından Siemens AG ADR (F:SIy) hisseleri yaşadığı değer kaybını tolere ederek %0,36 puan yükseldi.

Londra’da, Persimmon (LON:PSN) hisselerinde ilk yarı vergi öncesi kar oranında %30 artış olduğunu raporladıktan sonra gerçekleşen %3,01 puanlık büyük artış ile Londra’da FTSE 100 hisseleri de %0,58 değer kazandı.

Aynı zamanda, maden piyasası da emtia ağırlıklı endeks de yüksek kazançlar sağladı. Glencore (LON:GLEN) hisseleri %1,04 ve BHP Billiton (LON:BLT) %2,63 yükselirken, BHP Billiton ve Antofagasta (LON:ANTO) hisseleri %2,93 ve %3,20 değer kazandı.

Yüksek bakır fiyatlarının da yardımıyla, Antofagasta ilk yarı kar oranının %88 arttığını söylemişti.

Mali piyasalar yükselişteydi. The Royal Bank of Scotland (LON:RBS) hisseleri %0,39 ve Barclays (LON:BARC) %0,47 değer kazanırken, Lloyds Banking (LON:LLOY) ve HSBC Holdings (LON:HSBA) hisseleri %0,50 ile %0,80 artış kaydetti.

Provident Financial (LON:PFG) endekste en kötü performans sergileyendi. Şirketin, alacak tahsil oranlarının 2016 yılında %90 iken %57’ye düşmesiyle 80 – 120 milyon euro arasında bir kayıp beklentisi içerisinde olduğunu açıklamasıyla hisseleri %55,59 puan ile dibi gördü.

Şirket, yakın bir zamanda “müşteri deneyim yöneticileri” ile kendi işinde çalışan acenteleri ikame ederek borçlarını tahsil etme yöntemini değiştirmişti.

Abd’de hisse senedi piyasası yüksek açılış yaptı. Dow Jones %0,24 artışa işaret etti. S&P 500 %0,20 ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,39 oranında artış yaşadı.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/avrupa-piyasalar-jackson-hole-odagnda-yuksek-acls-yapt-dax-067-501461

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla