Paylaş

Borsa Haberleri

Avrupa piyasaları yükselişte; DAX 0,78% değer kazandı

Avrupa piyasaları yükselişte; DAX 0,78% değer kazandı

Avrupa piyasaları yükselişte; DAX 0,78% değer kazandı

Investing.com – Piyasa hassasiyetine sebep olan ABD ve Kuzey Kore arasındaki jeopolitik gerginliklerin azalması ve yatırımcıların yeni gelir raporlarına odaklanmasıyla beraber Avrupa piyasaları Çarşamba gününe yüksek değerler ile başladı.

Avrupa piyasasında, EURO STOXX 50 %0,72 değer kazandı. Fransız CAC 40 %0,84 artış yaşarken, Alman DAX 30 %0,78 kazanç sağladı.

Piyasa hassasiyeti Salı günkü Kuzey Kore’nin ABD’nin Guam bölgesine yapacağı saldırıyı erteleme açıklaması ve bunu takiben ABD’nin aldığı kararlarla birlikte devam etti.

Kazanç haberlerinde ise Tuborg, büyüyen rakibi Anheuser-Busch InBev’in izinden giderek maliyetleri düşürüp, borcunu azaltırken Danimarkalı Carlsberg ilk yarı karının beklentilerin ötesinde gerçekleştiğini açıkladı. Buna rağmen, Carlsberg (CO:CARLa) hisseleri gelişmelerin ardından %1,08 değer kaybetti.

Hollandalı ulaşım şirketler grubu, Petya siber saldırısının 200 milyon dolardan 300 milyon dolarlık kayba neden olduğunu söyledikten sonra AP Moeller – Maersk A/S A (CO:MAERSKa) %0,56 düşüş yaşadı. Bu düşüş üçüncü çeyreğin en büyük düşüş olacaktı.

Şirketler grubu ayrıca, ikinci çeyrek karın 389 milyon dolar olduğunun altını çizdi. Bu rakam bir önceki yıl gerçekleşen 134 milyon dolarlık kardan yüksek olsa da uzmanların öngördüğü 554 milyon dolar rakamının altında kalıyor.

Öte yanda, finansal piyasaları yükselişteydi. BNP Paribas (PA:BNPP) ve Societe Generale (PA:SOGN) %0,65 ve %0,66 puan kazanırken, Alman Commerzbank (DE:CBKG) ve Deutsche Bank (DE:DBKGn) %0,46 ve %0,56 kazanç sağladı.

Bankalarda, İtalyan Intesa Sanpaolo (MI:ISP) ve Unicredit (MI:CRDI) %0,67 ve %1,13 artış kaydederken, BBVA (MC:BBVA) ve Banco Santander (MC:SAN) %0,38 ve %0,55 puan yükseldi.

Diğer taraftan, Deutsche Lufthansa AG (BE:LHABy) hisseleri %2,16 oranında yükseldi. Sebebi rakip firma ve Almanya’nın en büyük ikinci havayolu şirketi olan, Air Berlin, en büyük hissedarı Etihad Airways’in kaynaklarını geri çekmesinin ardından kayıplarla dolu bir yılı takiben Salı günü iflas koruma davası açması oldu.

Lufthansa’nın işletmenin bir kısmını üstlenmeleri konusunda görüşmede oldukları söylendi.

Londra’da, araç sigortacısının ilk yarı karında küçük bir artış olduğunu raporlamasının ardından Admiral Group (LON:ADML) hisselerinin %5,92 puan düşmesinin etkisiyle FTSE 100 %0,51 düşüş yaşadı. Ayrıca İngiltere sigorta sektöründeki büyümenin Ogden indirim oranlarındaki değişimle ilgili maliyetlerle telafi edildiğini açıkladı.

Diğer yandan, maden piyasası emtia ağırlık endeksinde yükseldi. Rio Tinto (LON:RIO) hisseleri %1,63 ve Glencore (LON:GLEN) %1,71 puan artarken, rakip firma BHP Billiton (LON:BLT) %1,90 puan ile büyük bir artış kaydetti.

Finans piyasaları da getiri sağladı. Lloyds Banking (LON:LLOY) %0,17 ve Barclays (LON:BARC) %0,27 puan yükselirken, the Royal Bank of Scotland (LON:RBS) ve HSBC Holdings (LON:HSBA) %0,37 ve %0,39 oranında artış gösterdi.

EasyJet PLC (LON:EZJ) endekste en iyi performans gösterenlerden biriydi. Beaufort Securities uzmanları stok piyasasındaki “satın alma” oranlarını yeniden teyit ettikten sonra hisseleri %2,57 puan yükseldi.

İndirimli havayolu şirketi ayrıca, Fransız pilotların easyJet’in çok fazla uçuş programlamasından dolayı yolcular ve kabin güvenliği için risk teşkil ettiği yönündeki iddialarıyla Çarşamba günü manşetlerdeydi.

ABD’de, hisse senedi piyasası da yüksek bir açılış yaptı. Dow Jones %0,27, S&P 500 vadeli işlemleri %0,20 getiri sağlarken, Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,28 puanlık bir yükselişi işaret etti.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/avrupa-stok-piyasas-artsla-acld-dax-078-yukseldi-500976

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla