Paylaş

Borsa Haberleri

Avrupa stokları arttı ama jeopolitik gerilimler uzuyor, Dax %0,48 arttı

Avrupa stokları arttı ama jeopolitik gerilimler uzuyor, Dax %0,48 arttı

Avrupa stokları arttı ama jeopolitik gerilimler uzuyor, Dax %0,48 arttı

Investing.com – Avrupa stokları Salı gününü yüksek açtı. ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilimlerin kazançları etkileyeceğine dair öngörüler olmasına rağmen yüksekti.

Avrupa’daki erken işlemler sırasında, EURO STOXX 50 %0,35, CAC 40 %0,29, DAX 30 %0,48 arttı.

Yatırımcılar Kuzey Kore’nin en sonki provokasyonunu takben tedbirli olmayı sürdürdü. Kuzey Kore haftasonunda kıtalararası balistik füze fırlatma girişimi niyetiyle hidrojen bombası testi yapmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı Sekreteri James Mattis Pazar günü Kuzey Kore’yi ABD ve müttefiklerine karşı herhangi bir tehditte bulunması durumunda “büyük çaplı askeri cevap” ile karşılaşacağına dair uyarıda bulundu.

Pazartesi günü, Güney Kore’nin savunma bakanlığı, Pyongyang’ın daha fazla balistik füze ateşleyeceğine dair planlar yaptığının sinyallerini verdiğini söyledi.

Finans stokları yüksek seyretti. Fransız bankalar Societe Generale (PA:SOGN) ve BNP Paribas (PA:BNPP) %0,32 ve %0,31 değer kazandı. Alman Deutsche Bank (DE:DBKGn) ve Commerzbank (DE:CBKG) %0,05 ve %0,18 değer kazandı.

Çevredeki bankalar arasından, İtalyan Intesa Sanpaolo (MI:ISP) ve Unicredit (MI:CRDI) %0,35 kazanırlarken, İspanyol BBVA (MC:BBVA) ve Banco Santander (MC:SAN) %0,01 ve %0,18 değer kazandı.

Enerji bağlantılı stoklar da kazanç elde etti. petrol fiyatları Salı günü tekrardan yükselişteydi. Fransız petrol ve benzin devi Total SA (PA:TOTF) hisseleri %0,45 artış gördü. İtalyan ENI (MI:ENI) %0,53 artarken, İspanyol Repsol (MC:REP) %1,60 arttı.

Londra’da, emtia piyasasında FTSE 100 %0,22 arttı ve hisseleri %1,86 artış gören Barratt Developments PLC (LON:BDEV) tarafından, Çarşamba günü bütün yılki verilerini açıklamadan önce destek gördü.

Maden stokları da emtia endeksinde yüksek seyretti. Rio Tinto (LON:RIO) hisseleri %0,43 arttı, Glencore (LON:GLEN) %0,49 arttı. BHP Billiton (LON:BLT) ve Anglo American (LON:AAL) %1,13 ve %1,46 arttı.

Finans sektöründeyse stoklar karışık işlem gördü. Lloyds Banking (LON:LLOY) %0,16, HSBC Holdings (LON:HSBA) %0,26 artarken, Barclays (LON:BARC) %0,05, Royal Bank of Scotland (LON:RBS) %0,11 düşüş yaşadı.

Bu sırada, Reckitt Benckiser Group PLC (LON:RB) endekste en kötü performanslardan birine sahipti. Hane halkı tüketici gruplarının Pazartesi günkü istifasında 10 idari duyurusunun ardından hisseler %1,25 değer kaybetti. Şirket, tarihindeki en düşük satış rakamlarıyla savaşmaya devam ediyor.

ABD’de, hisse piyasaları düşük bir açılışa sahne oldu. Dow Jones Endüstriyel Ortalama vadeli işlemleri %0,18’lik düşüşle dikkat çekti, S&P 500 vadeli işlemleri %0,17 düşerken, Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,11’lik kayıp yaşadı.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/avrupa-stoklar-artt-ama-jeopolitik-gerilimler-uzuyor-dax-048-artt-502368

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla