Paylaş

Borsa Haberleri

Bank Asya hisselerinin satışa çıkarılması karara bağlandı, satış ilanı yayımlanmak üzere RG’ye gönderildi–TMSF

Bank Asya hisselerinin satışa çıkarılması karara bağlandı, satış ilanı yayımlanmak üzere RG’ye gönderildi–TMSF

Bank Asya hisselerinin satışa çıkarılması karara bağlandı, satış ilanı yayımlanmak üzere RG’ye gönderildi–TMSF

ANKARA, 23 Mayıs (Reuters) – Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Asya Katılım Bankası AŞ ASYAB.IS hisselerinin satışa çıkarılmasını karara bağlandığını, satış ilanının yayımlanmak üzere Resmi Gazete’ye gönderildiğini açıkladı.

TMSF’nin internet sitesinde yer alan açıklamada, “Gelinen aşamada, TMSF Kurulu tarafından Asya Katılım Bankası AŞ hisselerinin satışa çıkarılması karara bağlanmış olup, satış ilanı yayımlanmak üzere Resmi Gazete’ye gönderilmiştir” denildi.

TMSF Başkanı Ercan Gül, Bank Asya’yı 29 Mayıs’taki süre sonuna kadar satamamaları halinde bankanın tasfiye edileceğini 11 Mayıs’ta açıklamıştı. temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi TMSF’ye devredilen Asya Katılım Bankası AŞ’nin ilgili kanunun 71 ve 107’inci maddeleri kapsamında satış, birleştirme ya da devir yoluyla çözümlenmesinin amaçlandığının daha önce duyurulduğu bunun gerçekleşmemesi halinde ise bankanın tasfiyesinin gündeme geleceği bilgisinin kamuoyuyla daha önce paylaşıldığı da hatırlatıldı.

Bank Asya, 17 Aralık 2013’te Gülen cemaatinin hükümeti emniyet ve yargı gibi kurumları ele geçirerek devirmeye teşebbüs ettiğini söyleyen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterilmişti.

Fethullah Gülen ise resmi web siteleri üzerinden, süreçle ilgisinin olduğu yönündeki iddiaları yalanlamıştı. Bu süreçten sonra bankanın finansal göstergeleri ciddi bir çöküş yaşamıştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), 29 Mayıs 2015’te Bank Asya’nın TMSF’ye devredilmesine karar vermişti.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/bank-asya-hisselerinin-sat%C4%B1%C5%9Fa-%C3%A7%C4%B1kar%C4%B1lmas%C4%B1-karara-ba%C4%9Fland%C4%B1,-sat%C4%B1%C5%9F-ilan%C4%B1-yay%C4%B1mlanmak-%C3%BCzere-rg’ye-g%C3%B6nderildi–tmsf-100505

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla