Paylaş

Borsa Haberleri

Barclays Bank, Afrika’daki teşkilatının satışından sonra yılın ilk altı ayında 1.57 milyar dolarlık zarar gösterdi

Barclays Bank, Afrika’daki teşkilatının satışından sonra yılın ilk altı ayında 1.57 milyar dolarlık zarar gösterdi

Lawrence White / Andrew MacAskill

LONDRA, 28 Temmuz (Reuters) – İngiliz bankası Barclays BARC.L , Afrika’daki bağlı kuruluşlarının satışından 2.5 milyar sterlin zarar ettikten sonra, yılın ilk altı ayındaki kaybını 1.2 milyar pound (1.57 milyar dolar) olarak açıkladı.

Banka, Barclays Africa Group’un BGAJ.J yüzde 33 hissesinin satışında 1.4 milyar sterlin zarar ettiğini, ayrıca satışta değer kaybından dolayı 1.1 milyar sterlin daha ödemek zorunda kaldığını bildirdi.

Banka, sürdürülen yeniden yapılanma çalışmalarına da son verildiğini açıkladı.

Haziran ayında Barclays Africa Group’taki hissesini yüzde 15’e indiren banka, bu kıtada 90 yıldır önde gelen bir isim olarak sürdürdüğü faaliyetine son vererek önceliğini İngiltere ve ABD’deki faaliyetlere yöneltmiş oluyor.

Afrika’daki varlıkları gibi, diğer istenmeyen varlıkların satışında yaşanan zararlar CEO Jes Stanley’in kararıyla girişilen yeniden yapılanma çalışmalarının da yarattığı maliyeti ortaya koydu.

Stanley yaptığı yazılı açıklamada, bu iki kararla “Barclays Group içindeki yeniden yapılanmanın da sona erdiğini” söyledi.

Barclays hisseleri bugün TSİ 1000 itibariyle yüzde 1.3 değer kaybetti.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir (Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Ayşe Sarıoğlu)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/barclays-bank,-afrika’daki-te%C5%9Fkilat%C4%B1n%C4%B1n-sat%C4%B1%C5%9F%C4%B1ndan-sonra-y%C4%B1l%C4%B1n-ilk-alt%C4%B1-ay%C4%B1nda-1.57-milyar-dolarl%C4%B1k-zarar-g%C3%B6sterdi-499786

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla