Paylaş

Borsa Haberleri

Başbakan yardımcılarının görev alanları belli oldu; Hazine, TCMB ve kamu bankaları Şimşek’e, TMSF-SPK-BDDK Canikli’ye bağlandı

Başbakan yardımcılarının görev alanları belli oldu; Hazine, TCMB ve kamu bankaları Şimşek’e, TMSF-SPK-BDDK Canikli’ye bağlandı

Başbakan yardımcılarının görev alanları belli oldu; Hazine, TCMB ve kamu bankaları Şimşek’e, TMSF-SPK-BDDK Canikli’ye bağlandı

ANKARA, 26 Mayıs (Reuters) – Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki 65. hükümetin dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan ilk Bakanlar Kurulu toplantısının ardından başbakan yardımcılarının görev alanları ile bağlı kurum ve kuruluşlar açıklandı.

Görev dağılımında önceki hükümete göre değişiklikler göze çarparken, Hazine, Merkez Bankası (TCMB) ve kamu bankaları Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e bağlanırken, daha önceki hükümette Şimşek’e bağlı olan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye bağlandı.

Dün akşam saatlerinde Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş tarafından yapılan açıklamaya göre, başbakan ve başbakan yardımcılarına bağlı olacak kurum ve kuruluşlar şöyle:

*Başbakan Yıldırım: Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, MİT, TOKİ, Türkiye Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, Tanıtma Fonu Genel Sekreterliği.

*Başbakan Yardımcısı Şimşek: Hazine Müsteşarlığı, TCMB, Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Kalkınma Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası.

*Başbakan Yardımcısı Canikli: TBMM ile ilişkiler, Reformların ve Yatırımların Koordinasyonu ve İzlenmesi, Yatırım Ortamının iyileştirilmesi. İlişkili kurum ve kuruluşlar ise SPK, BDDK, TMSF.

*Başbakan Yardımcısı Türkeş: Milli Güvenlik Kurulu’nun tavsiye kararlarının ve görüşlerinin değerlendirilmek üzere Bakanlar Kurulu’na sunulması ve Bakanlar Kurulu’nda kabulü halinde bu tavsiye kararlarının uygulanmasının koordinasyonu ve izlenmesi, Kıbrıs ile ilgili koordinasyon işleri, Medeniyetler İttifakı Projesi’nin yürütülmesi, 100. Yıl Anmaları ile ilgili konuların koordinasyonu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı.

*Başbakan Yardımcısı Veysi Ateş: İnsan hakları ve ilgili konular ve insan hakları ile ilgili konuların koordinasyonu; Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı.

*Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: Hükümet Sözcülüğü, kamu diplomasisi ile ilgili işlerin yürütülmesi ve Danıştay ile ilgili ilişkiler; Diyanet İşleri Başkanlığı, TRT, Anadolu Ajansı, RTÜK.

Kurtulmuş, Avrupa Birliği ile yapılacak tam üyelik müzakerelerinde “Müzakere Heyeti Başkanlığı” ve “Başmüzakereci” görevinin Avrupa Birliği Bakanı’na verildiğini de açıkladı.

Kamu görevlileri sendikalarıyla ilgili faaliyetlerin koordinasyonuyla kamu toplu iş sözleşmelerinin koordinasyonu da Başbakan adına Çalışma Bakanı tarafından yürütülecek.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/ba%C5%9Fbakan-yard%C4%B1mc%C4%B1lar%C4%B1n%C4%B1n-g%C3%B6rev-alanlar%C4%B1-belli-oldu;-hazine,-tcmb-ve-kamu-bankalar%C4%B1-%C5%9Fim%C5%9Fek’e,-tmsf-spk-bddk-canikli’ye-ba%C4%9Fland%C4%B1-100764

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla