Paylaş

Borsa Haberleri

Basında bugün – 17 Mayıs 2016

Basında bugün – 17 Mayıs 2016

Basında bugün – 17 Mayıs 2016

(Reuters aşağıdaki haber/haber başlıklarının doğruluğu ve geçerliliğiyle ilgili sorumluluk taşımamaktadır)

ANKARA, 17 Mayıs (Reuters) –

MİLLİYET

— Ak Parti’de hafta sonu yapılacak olağanüstü kongre öncesi genel başkan adayının belirlenmesine yönelik temayül yoklamaları dün başladı. Eğilimin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan yana olduğu iddia edildi.

— Türkiye’de işsizlik oranı, Şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre 0.3 puan azalarak yüzde 10.9 seviyesinde gerçekleşti.

— ABD’li teknoloji devi Google’a 3 milyar euroluk ceza verilmesi gündemde. Avrupa Komisyonu’nun firmaya haksız rekabet nedeniyle ceza vermeye hazırlandığı öğrenildi.

— “IŞİD tehdidi nedeniyle Anıtkabir 19 Mayıs’ta halka kapatılacak” iddialarına Genelkurmay’dan yanıt geldi. Genelkurmay Başkanlığı Anıtkabir’in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında açık olacağını belirtti.

HÜRRİYET

— Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi rakiplerini oyun dışı bıraktığı ortamda Türk Ordusu’nun yeniden güç toplamaya başladığını yazdı. Haberde Genelkurmay Başkanı Org. Akar’ın, Erdoğan’ın kızının nikahına şahitlik yapmasına da dikkat çekildi.

— Dolar kuru dün 2.98 TL’yi aşarak, son 2.5 ayın zirvesini gördü. Altın da tarihi rekorunu kırdı. Gram altın fiyatları 123.22 TL’ye yükseldi.

— Rusya’da faaliyet gösteren Türk şirketlerine yaptırımları yumuşatma adımı atan hükümet, çalışma izni bulunan Türk firmalarının 31 Aralık 2015’deki Türk personel sayısını geçmeyecek şekilde Türkiye’den yerlerine yeni personel getirme hakkı tanıdığını açıkladı.

— İşsizlik oranı Şubat’ta yüzde 10.9’a indi. Bu iyileşmede en büyük rol kamunun personel alımının artması. Kamu istihdamı 3.6 milyon kişi ile rekor seviyeye çıkarken, sanayide ise beklenen iyileşme yaşamıyor.

— Nijerya ve Venezüella’nın petrol üretimiyle alakalı endişelerin de artması sonucunda petrol fiyatları yaklaşık yedi ayın en yüksek seviyesini görerek 50 doları zorladı. Brent petrolün varil fiyatı dün 49.43 dolara kadar çıktı.

SABAH

— TSK, Genelkurmay Başkanı Akar’ın Sümeyye Erdoğan ile Selçuk Bayraktar’ın nikah törenlerine katılmasına yönelik eleştirilere sert cevap verdi: Bazı haber ve yorumlar insani ve vicdani olmaktan uzaktır. Ayrıştırıcı dil kullanılmamalıdır.

— Ak Parti’nin dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda ilk tur görüşmesi bugün, ikinci tur görüşmeleri ise Cuma günü yapılacak.

— Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Azerbaycan gazını Avrupa’ya taşıyacak olan boru hattı Trans Adriyatik Pipeline inşaatına start verecek törene katılmak üzere bugün Selanik’e gidiyor.

— Perakendeciler, alışverişi daha da canlandırmak için düğmeye bastı. Ortak karar verilirse Ekonomi Bakanlığı’yla çalıştay yapmak için harekete geçilecek.

— Eski diktatör Muammer Kaddafi’nin 2011’de öldürülmesinin ardından istikrarın sağlanamadığı Libya’ya beklenen Batı’nın müdahalesi için geri sayım başladı.

HABERTÜRK

— Muhaliflerin Esenboğa buluşması için “Milat” diyen MHP Lideri Bahçeli “tasfiye” için düğmeye bastı. Dört genel başkan adayının ise “bir arada kalarak” sonuca ulaşmaya çalışacağı konuşuluyor.

— Nisan ayında Merkez Bankası’ndan gelen 9.3 milyar liralık temettü, bütçeye 5.4 milyar lira fazla verdirdi.

— Tüketim hızının göstergesi olan vergi kalemlerinde Nisan ayında bozulma gözlendi. Dahilde alınan KDV artışı yüzde 3.5’te kaldı ve 3.6 milyar lira olarak gerçekleşti. İthalatta alınan KDV geliri ise yüzde 14.3 gerileyerek 7.5 milyar TL’den 6.5 milyar TL’ye düştü.

— Sosyal medyada çok takipçisi olanların ürün paylaşımının vergilendirilmesi için çalışma başlatıldı.Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Elektronik ortamda üretilen o alanı artık ‘elektronik işyeri’ sayacağız. Oradan gelir elde ediyorsa mükellef olacak” dedi.

— Norveçli enerji şirketi Statoil, Trakya’da faaliyetlerini sürdüren Kanadalı Valeura ile Tekirdağ Banarlı’da gaz arayacak. Hedef 2017’de gazın çıkarılması.

DÜNYA

— Yatırımcı “güvenli liman” altına yöneliyor. Altın yatırım fonları Ocak ayından bu yana yüzde 25 artışla 1.822.3 tona ulaşarak son 2.5 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

— Rekabet Kurulu İzmir’de faaliyet gösteren 10 hazır beton firması hakkında rekabeti bozucu, kısıtlayıcı anlaşma veya uyumlu eylem içinde oldukları iddiasına ilişkin yürütülen ön araştırma sonucu soruşturma başlattı.

— Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi Nisan’da bir önceki aya göre yüzde 1.91, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.03 azaldı.

— THY’nin THYAO.IS yolcu sayısı Ocak-Nisan’da bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 8.6 artışla 19.3 milyon oldu.

— Dünyanın iki numaralı ekonomisi Çin’de sanayi üretimi ve perakende satışlar beklentileri karşılamadı.

— Norveç devlet yatırım fonu emisyon skandalı yüzünden uğradığı yüz milyonlarca euroluk zararı tazmin etmesi için Volkswagen’e dava açıyor.

CUMHURİYET

— Wall Street Journal’daki analizde, emekli Binbaşı Metin Gürcan’ın “Erdoğan’ı frenleyen tek unsur ordu” sözlerine yer verildi ve “Saray’da generallerin Erdoğan’ı devirmeye çalışabileceği endişeleri dirildi” ifadeleri kullanıldı.

— Financial Times gazetesi Başbakan Davutoğlu’nun görevden alınmasıyla ekonomik reformların durma noktasına geldiğini yazdı. BBC Türkçe tarafından aktartılan habere göre, Türkiye’nin reformları ertelemesi, ekonomiyi tüketime daha da bağımlı hale getirip, cari açığını yeniden yükselterek işsizliğin düşürülmesini zorlaştırabilir.

— Uluslararası bir danışmanlık şirketinin yaptığı araştırmaya göre Türkiye, akıllı telefon bağımlılığında yüzde 71.7 oranıyla Çin’i bile geride bırakarak birinci sıraya yerleşti.

— Sigorta sektörünün önemli isimlerinden Cemal Ererdi ve eski Baymak patronu Murat Akdoğan ortalığıyla kurulan Ethica Sigorta, Hazine’den 12 Mayıs’ta ruhsat aldı.

— Kaide’nin Pakistan’daki en üst düzey komutanlarını Suriye’nin kuzeyine gönderdiği iddia edildi. Örgütün IŞİD’e “alternatif” bir İslam devleti kurmayı hedeflediği belirtiliyor. (Derleyen Mehmet Dinar; Redaksiyon Ebru Tuncay)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/bas%C4%B1nda-bug%C3%BCn—17-may%C4%B1s-2016-100030

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla