Paylaş

Borsa Haberleri

Basında bugün – 3 Ağustos Perşembe

Basında bugün – 3 Ağustos Perşembe

Basında bugün – 3 Ağustos Perşembe

(Reuters aşağıdaki haber/haber başlıklarının doğruluğu ve geçerliliğiyle ilgili sorumluluk taşımamaktadır)

ANKARA, 3 Ağustos (Reuters) –

MİLLİYET

— Üç komutan değişti. Yüksek Askeri Şûra’dan iki yıllık görev süreleri dolan üç kuvvet komutanının da görev süresinin uzatılmaması kararı çıktı.

— Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Kaynak Alanları (YEKA) için açık eksiltme ihalesi bugün yapılıyor.

— Gümrük Bakanlığı öncü verilerine göre Temmuz’da dış ticaret açığı, altın ithalatında artış ve 15 Temmuz kaynaklı baz etkisiyle yüzde 80.41 artarak 8.79 milyar dolar oldu.

— Reuters ajansına konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, son iki yapılandırma düzenlemesinden 10.6 milyar TL’si bu yıl olmak üzere toplam 26.2 milyar TL tahsilat yapıldığını belirtti.

— PEW’un araştırmasına göre dünyada güvenliği tehdit eden en büyük unsurlar DEAŞ ve iklim değişikliği. Türkiye’de ise halkın yüzde 72’si ABD politikalarının güvenliği karşı en büyük tehdit olduğunu düşünüyor.

HÜRRİYET

— Deniz’de sürpriz. Başbakan Yıldırım başkanlığındaki Yüksek Askeri Şûra’da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na koramirallikten bir isim (Adnan Özbal) getirildi.

— Rüzgarda dev ihale. İhaleye, Vesta, General Electric, Goldwind, Siemens, Enercon, Nordex, Ming Yang ve Senvion Rüzgar Enerjisi Çözümleri teklif verdi.

— Otomotiv sektörü yüzde 41.1’lik ihracat artışının ardından Temmuz ayında iç pazarda da yüzde 41 büyüdü.

— Carefoursa, 12’si Migros MGROS.IS sekizi Kipa KIPA.IS olmak üzere 20 mağazayı devraldığını açıkladı.

— CERN tarafından bu yılın ilk altı ayında açılan 89 ihaleden dördünü Türk firmaların kazandığı, alınan ihalelerin toplam tutarının 300 milyon euroyu aştığı bildirildi.

— ABD Başkanı Trump, Rusya’ya yeni yaptırımlar içeren yasa tasarısını onayladı. Tasarı, İran ve Kuzey Kore’ye karşı müeyyideler de içeriyor.

SABAH

— Kontrollü yalan makineleri. İhaneti yalanla örtbas etmeye çalışan darbeciler kervanına Akıncı davasının kilit sanığı FETÖ imamı Kemal Batmaz da katıldı.

— Maliye Bakanı Naci Ağbal, yüzde 20 olan Kurumlar Vergisi’nde genel oranın yanı sıra bazı sektörlere yönelik özel indirim yapılıp yapılmayacağı konusunda çalıştıklarını söyledi.

— Anayasa Mahkemesi, milyonlarca emekliyi ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme, emekli ikramiyelerinin hak edildiği tarihten itibaren hesaplanacak enflasyon farkı üzerinden ödenmesi gerektiğine karar verdi.

— Türkiye’nin ekonomide güvenilir liman olması Eximbank’ın üç imzasına yansıdı. Çin’den 200 milyon dolar kredi alan, Londra’da ise 635 milyon dolara imza atan banka, Birleşik Krallık İhracat Kuruluşu ile işbirliği yaptı.

— Rusya’nın Suriye’deki savaşı yürütebilmek için ayda 6,000 dolar ödediği paralı askerleri bölgeye sevk ettiği ve operasyonlarda ölen askerlerin ailelerini susturarak, kayıpları az gösterdiği ortaya çıktı.

HABERTÜRK

— Üç komutan değişti. Org, Yaşar Güler, Jandarma Komutanlığı’ndan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. Koramiral Adnan Özbal Deniz Kuvvetleri Komutanı, Org. Hasan Küçükakyüz Hava Kuvvetleri Komutanı oldu.

— Bir ayda sekiz aylık altın ithal ettik. Altının ons fiyatı 7 Temmuz’da 1,209 dolarken Temmuz ayı sonunda sürekli yükselerek 1,271 dolara ulaştı.

— Maliye Bakanı Naci Ağbal, yüzde 18 olan KDV genel oranının aşağıya çekilmesi konusunda bir çalışmanın asla söz konusu olmadığını kaydetti.

— Sanayi Bakanı Faruk Özlü, rafa kaldırılan zeytinlik düzenlemesine neden olarak gösterilen petrokimya yatırımları konusunda Ege ve Mersin’de arazi baktıklarını söyledi.

— Gümrük Birliği konusunda AB’nin yanlış algı ile karşı kaşıya olduğunu belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Güncelleme iki tarafın da menfaatine” dedi.

DÜNYA

— Yerli türbin kullanma, ekipman fabrikası kurma ve Ar-Ge yatırımı yapma şartlı 1,000 MW’lık rüzgar santrali ihalesi bugün yapılıyor.

— Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “OHAL’in ne olduğunu ve bize yakışmadığını biliyoruz. Sanki hükümet böyle bir şeyi tercih ediyormuş gibi bir algı doğru değil” dedi.

— Denizcilikte çıkış trendi başladı. TOBB Denizcilik Meclis Başkanı Erol Yücel, “Denizcilikte piyasaların yükselme trendine girdiği bir döneme girdik” dedi.

— 2017’nin ilk çeyreği itibarıyla ülkelerin toplam borcu 217 trilyon dolara çıktı. Çin, Türkiye’nin GSYH’si kadar faiz ödüyor.

— Bankacılık sektörü bu yılın ilk yarısında 25.3 milyon lira ile tüm zamanların en yüksek ilk yarı net kâr rakamına ulaştı.

— Avrupa ekonomisindeki canlanmanın desteğiyle yurtdışı piyasalarda 2.5 yılın en yüksek seviyesine çıkan euro, içeride de euro/TL‘ye 4.1942 ile rekor tazeletti.

— AB ülkeleri ve Türkiye ile yaşanan gerginlikler nedeniyle bazı AB’li şirketler Türkiye ziyaretlerini iptal ederken, Türkiye’nin AB fonlarından kullanabileceği 4.3 milyar euroluk para için de sorunlar yaşanabileceği belirtiliyor.

— Çinli ZTE, Netaş’ın NETAS.IS yüzde 48’ini resmen satın aldı. Netaş CEO’su Müjdat Altay, yeni ortaklık yapısının Netaş’ın küresel büyümesini destekleyeceğini belirtti.

CUMHURİYET

— Yeni zehire onay. Bisküvi ve pastalarda da kullanılan güvenliği tartışmalı dört GDO’lu ürüne izin verildi.

— Yedi aylık dış ticaret açığı 40 milyar dolara dayandı. QNB Finansbank Başekonomisti Gökçe Çelik, “İç talepte toparlanma ve enerji ithalatında yukarı yönlü düzeltmenin sürmesiyle açıktaki artışın devam etmesini bekliyoruz” derdi.

— YASED: Yapısal reform süreci kesintisiz devam ederse Türkiye daha fazla doğrudan ulusal yatırım çeker.

— Almanya’da dizel araçlara yasak yolda. Almanya dizel skandalından çıkış yolu arıyor. Emisyon değerleri düşürülmezse önlem alınacak.

— Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem’e göre hükümetin bireyleri tasarrufa zorlaması doğru değil.

— ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “(Venezüella Devlet Başkanı) Maduro’nun bir geleceğinin olmadığını anlayıp kendi arzusuyla görevi bırakmasını sağlayabilmek için ne yapabileceğimizi gözden geçiriyoruz” dedi. (Derleyen Mehmet Dinar; Redaksiyon Birsen Altaylı)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/basnda-bugun–3-agustos-persembe-500064

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla