Paylaş

Borsa Haberleri

Basında bugün – 7 Haziran Salı

Basında bugün – 7 Haziran Salı

Basında bugün – 7 Haziran Salı

(Reuters aşağıdaki haber/haber başlıklarının doğruluğu ve geçerliliğiyle ilgili sorumluluk taşımamaktadır)

ANKARA, 7 Haziran (Reuters) –

MİLLİYET

— Bakanlar Kurulu sonrası konuşan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, AB ile “Geri Kabul” anlaşmasıyla ilgili “Askıya alma gündemde değil” dedi.

— 13 Mart’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı nedeniyle yaşamın durduğu Yüksekova’da operasyonların tamamlanmasıyla normal yaşam başladı. İlçeye dönen vatandaşlardan evleri zarar gören 7,263 kişi Hasar Tespit Komisyonu’na başvurdu.

— Hüsnü Özyeğin’in sahibi olduğu Fibabanka, IFC ve EBRD ile yaptığı ortaklık sonrası üçüncü ortaklığa imza attı. Dubai merkezli Abraaj Group, Fibabanka’nın yüzde 9.95’ini satın aldı.

— Hükümetin Meclis’e sunduğu tasarıya göre, hizmet süreleri daha fazla olmasına karşın, emekli ikramiyeleri 30 yıl sınırı üzerinden hesaplanan 408,000 devlet memur emeklisine toplam 2 milyar TL ilave ikramiye ödenecek.

— TÜİK 2016 ilk çeyrek ve yıl sonu GSYH verilerini 10 Haziran’da açıklayacak. İç talebin katkısıyla ilk çeyrekte yüzde 4.4 büyüme bekleniyor.

HÜRRİYET

— Yargıda 4’te 1 depremi. Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı kararnamelerinden birini hazırlayan HSYK, 14,993 hakim ve savcıdan 3,746’sının yerini değiştirdi.

— Almanya Başbakanı Merkel’in (“soykırım”) tasarısına oy veren Türk kökenli milletvekillerinin “terör örgütü uzantısı” olarak nitelendirilmelerini “anlaşılır” bulmadığını belirtti.

— Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki ilk Ekonomi Koordinasyon Kurulu 6.5 saat sürdü.

— FED Başkanı Janet Yellen, “Gelecek (istihdam) veriler beklediğim gibi iş gücü piyasası şartlarının güçlendiği ve enflasyonun yüzde 2 hedefine yaklaştığını gösterirse faiz oranında ek kademeli artışlar muhtemelen uygun olacaktır” dedi.

— ABD’de kurduğu Denali Source Services ile internet üzerinden “açık eksiltme” işine giren Alpar Kamber, Microsoft, Facebook, Yahoo, Nike, Gap gibi küresel devlerin iş ortağı olarak yılda yaklaşık 20,000 ihale gerçekleştiriyor. 2015’te 20 milyar dolarlık satın alma yaptı.

SABAH

— Genelkurmay Başkanlığı, 82 günden tamamlanan operasyonların bilançosunu açıkladı: Nusaybin ve Şırnak’ta 1,000 PKK’lı etkisiz hale getirildi.

— Patronlar, asgari ücret nedeniyle maaş skalasında oluşan dengesizliği kıdem zammıyla düzetmeye başladı. İlk uygulama tekstil sektöründen geldi. 17,000 işçinin mevcut ücreti artırılacak.

— Almanya’nın Frankfurt-Hahn havalimanı bir Çin şirketine satıldı. Satışın hükümet tarafından onaylanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

— Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 Haziran’da hayata gözlerini yuman efsane boksör Muhammed Ali’nin cenaze törenine katılacağı açıklandı.

— Fransa’da yayım yapan bazı internet sitelerine göre, Cumhurbaşkanı Hollande grev ve gösterilerin son bulması için ABD’den yardım istedi. Atmosfer olaylarına müdahale edebilen HAARP da Paris’i göle çevirdi.

HABERTÜRK

— Turizmde gözler Antalya’ya çevrilmişken İstanbul yüzde 32 ile Avrupa’da en yüksek düşüşü yaşayan destinasyon oldu. Oda başı gelir yüzde 40 düşüşle 58 euroya indi. Otel doluluk oranı yüzde 50’ye geriledi.

— AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Almanya’nın 1900’lerin başında Namibya’da yerli halka yönelik yaptığı katliamlarının soykırım olarak tanınması için yasa teklifi hazırladı.

— Suriyeli mülteciler ve kaçakçılıkla mücadeleyle 2014’te yüzde 20’yi geçen (sigarada) kaçak oranı, 2015’te yüzde 13.4’e düştü. Bu yıl kaçağın yüzde 13’e inmesi beklenirken, yasal sigara satışının 103.2 milyar adede çıkmasıyla vergi geliri 2 milyar lira arttı.

— IŞİD’in Türkiye emirinin cenazesini alan olmadı. Operasyon sırasında intihar eden Türkiye eylem sorumlusu Yunus Durmaz kimsesizler mezarlığına gömüldü.

— Euro 2016’da 15 ayrı noktada saldırı planlayan 25 yaşında bir Fransız vatandaşı Ukrayna-Polonya sınırında yüklü miktarda patlayıcı, roketatar ve Kalaşnikof’larla ele geçirildi.

DÜNYA

— İlki 2010 yılında ihraç edilen faizsiz emeklilik fonlarının büyüklüğü 2.6 milyar liraya ulaştı.

— İngiltere’nin 23 Haziran’da yapacağı “Brexit” referandumu öncesi (ülkenin) AB’den çıkma ihtimalinin güçlenmesi ile pound son üç haftanın en düşük seviyesine geriledi.

— TÜİK Ocak-Mart dönemine ilişkin “İşgücü Maliyet Endeksi”ni açıkladı. Saatlik işgücü maliyeti endeksi yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 12.2 yükseldi.

— BP Türkiye Ülke Başkanı ve BP Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Bölgesi Türkiye’den sorumlu Başkan Yardımcısı Bud Facrell emekliye ayrılarak görevini Arama ve Üretim İşkolu’ndan Mick Stump’a bıraktı.

CUMHURİYET

— Ödül ve ceza kararnamesi. HSYK 3,746 hakim ve savcının yerine değiştirdi. MİT TIR’ı savcılarına dava açan Mustafa Çelenk Rize’ye başsavcı oldu.

— BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Bank Asya ASYAB.IS ile ilgili olarak, “ihale takvimine göre 10 Haziran’a kadar ön yeterlilik başvuruları alınacak. Bize gelen yok” dedi.

— HSBC, global bankacılık bölümünün yönetimsel sorumlulukları ve organizasyonel yapısında büyük değişiklik yapılacak. İç yazışmaların basına sızan bölümünde yapılanmanın işten çıkarmaya yol açıp açmayacağı konusunda bilgi yer almadı.

— Tarımda gereksinim de arttı sigorta da. Tarsim tarafından geçen yıl ödenen tazminat miktarı artışı yüzde 43 oldu.

— Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck tekrar aday olmayacağını açıkladı. Gauck’un kararının koalisyon hükümetinde yeni bir çatlağa neden olacağı düşünülüyor. (Derleyen Mehmet Dinar; Redaksiyon Orhan Coşkun)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/bas%C4%B1nda-bug%C3%BCn—7-haziran-sal%C4%B1-101718

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla