Paylaş

Borsa Haberleri

BORSA-BIST-100 petrol fiyatlarındaki düşüşle yurtdışına paralel geriledi; durdurulan nitratlı gübre satışının etkisiyle gübre şirketleri değer kaybetti

BORSA-BIST-100 petrol fiyatlarındaki düşüşle yurtdışına paralel geriledi; durdurulan nitratlı gübre satışının etkisiyle gübre şirketleri değer kaybetti

BORSA-BIST-100 petrol fiyatlarındaki düşüşle yurtdışına paralel geriledi; durdurulan nitratlı gübre satışının etkisiyle gübre şirketleri değer kaybetti

İSTANBUL, 9 Haziran (Reuters) – Petrol fiyatlarında düşüşün yurtdışı piyasalarda neden olduğu bozulmaya paralel hisse senetleri piyasası gerilerken, endekste, bomba yapımında da kullanılabilen nitratlı gübrelerin satışının durdurulmasının ardından bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin hisseleri sert değer kaybetti.

BIST-100 .XU100 endeksi yüzde 1.42 düşüşle 77,711.73 puandan kapanırken endeks gün içinde en düşük 77,656 puanı gördü.

Ata Yatırım Araştırma Direktörü Cemal Demirtaş, petrol fiyatlarındaki düşüş ve emtia fiyatlarının etkisiyle yurtdışı piyasalara bağlı endeksin de gerilediğini söyledi.

Petrol fiyatları ABD ham petrol stoklarındaki düşüş ve arzda aksamalar nedeniyle 2016 yılının en yüksek seviyelerini gördükten sonra gelen kâr realizasyonu ile geriledi. Brent petrolün varil fiyatı bu yılın en yükseği olan 52.86 dolara kadar yükseldikten sonra 51.61 dolar civarına geriledi.

Gelişmekte olan ülkeler endeksi .MSCIEF saat 1731’de yüzde 0.73 düşüşle hareket ederken, Avrupa borsalarındaki temel eğilimi gösteren FTSEurofirst 300 .FTEU3 ise aynı saatte yüzde 0.92 düşüşteydi. ABD borsaları da petrol fiyatlarındaki düşüşün baskıladığı enerji şirketlerinin etkisiyle ekside hareket ediyor.

HAREKETLİ HİSSELER

Tarım Bakanlığı’nın nitrat içeren gübre satışını durdurması sonrası BIST’te işlem gören ve bu alanda faaliyet gösteren şirket hisseleri de değer kaybetti.

Bagfaş BAGFS.IS yüzde 3.28, bünyesinde Toros Tarım’ı bulunduran Tekfen Holding TKFEN.IS yüzde 4.28, Gübre Fabrikaları da GUBRF.IS yüzde 4.63 değer kaybetti.

ALB Forex Araştırma Uzman Yardımcısı Ceren Yaşar yaptığı yazılı değerlendirmede gübre satışlarının geçici olarak durdurma kararının ardından BİST-100’de gübre hisselerinin ağırlıklı olduğu kimya sektörü şirketlerinde satışların etkili olduğunu belirterek, “Bu uygulamanın geçici olarak duyurulması ve daha sonraki dönemlerde uygulanmanın devam etmesi yönünde görüşler gübre şirketleri üzerinde etkili olacaktır” dedi.

Tarım Bakanlığı tarafından, bomba yapımında da kullanılabilen nitratlı gübrenin satışının durdurulduğu belirtilirken, bakanlık piyasadaki nitratlı gübrelerin toplatılmasına karar verdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik TRT Haberin canlı yayınında “Nitratlı gübrenin satışını yasakladık” dedi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/borsa-bist-100-petrol-fiyatlar%C4%B1ndaki-d%C3%BC%C5%9F%C3%BC%C5%9Fle-yurtd%C4%B1%C5%9F%C4%B1na-paralel-geriledi;-durdurulan-nitratl%C4%B1-g%C3%BCbre-sat%C4%B1%C5%9F%C4%B1n%C4%B1n-etkisiyle-g%C3%BCbre-%C5%9Firketleri-de%C4%9Fer-kaybetti-102036

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla