Paylaş

Borsa Haberleri

BORSA-Devam eden kabine belirsizliği ve TCMB faiz kararı öncesinde BIST-100 %1.15 düştü

BORSA-Devam eden kabine belirsizliği ve TCMB faiz kararı öncesinde BIST-100 %1.15 düştü

BORSA-Devam eden kabine belirsizliği ve TCMB faiz kararı öncesinde BIST-100 %1.15 düştü

İSTANBUL, 20 Mayıs (Reuters) – Dokunulmazlık oylamasının yakından izlendiği bugün, Pazar günü gerçekleşecek AKP kongresi sonrası oluşacak yeni kabineye dair belirsizlik ve haftaya açıklanacak TCMB faiz kararı öncesinde BIST-100 yurtdışından negatif ayrışarak yüzde 1’in üzerinde düştü.

Bankalar öncülüğünde düşen BIST-100 .XU100 endeksi yüzde 1.15 gerileyerek 76,357 puandan günü tamamladı. Bankacılık endeksi .XBANK ise yüzde 2.96 düştü.

Bugün gerçekleşen oylamada AKP’nin dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili geçici anayasa değişikliği teklifi TBMM’de referanduma gerek kalmadan 376 oyla kabul edilirken, bundan sonraki süreçte milletvekilleri hakkındaki toplam 787 dosya yargıya intikal edecek. yandan AKP’nin 22 Mayıs’ta düzenlenecek olan olağanüstü kongresi için yeni genel başkan adayı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olarak belirlenmesi ardından piyasalar başta ekonomi yönetimi olmak üzere yeni kabinenin nasıl şekilleneceğini, ekonomi politikalarında değişiklik olup olmayacağını takip edecek.

HAREKETLİ HİSSELER

Banbkacılık endeksinde en çok düşen hisseler arasında yüzde 6.21 düşüş ile Vakıfbank VAKBN.IS ve yüzde 5.58 kayıp ile Yapı Kredi YKBNK.IS yer aldı.

Yapı Kredi hisselerinde UniCredit’in varlıklarında satışa gidebileceği haberinin ardından satışlar arttı. bir hareketli hisse de yüzde 1.62 düşen Petkim PETKM.IS oldu.

Socar Turkey Enerji, Petkim’de doğrudan sahip olduğu ve sermayenin yüzde 5.32’sine denk gelen 79.8 milyon lira nominal hissesinin tamamının borsada satışa konu edilmesi için MKK’ya başvurdu. Petkim hisseleri 4.26 liradan kapandı.

Haberin ardından Petkim hisselerinin değer kaybı gözlendiği belirtilen İş Yatırım’ın notunda, “Socar Turkey Enerji Mart ayında Petkim’in yüzde 2.75’ine denk gelen hisseyi yüzde 2 iskonto ile satmıştı. Satışın piyasa fiyatının altında gerçekleşmesi hisseyi olumsuz etkileyebilir” denildi.

Avrupa borsalarındaki temel eğilimi gösteren FTSEurofirst 300 .FTEU3 saat 1759’da yüzde 1.06 artıda hareket ederken, aynı saatte gelişmekte olan ülkeler endeksi .MSCIEF yüzde 0.57 artıda. ABD borsaları da yukarı yönlü hareket ediyor.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/borsa-devam-eden-kabine-belirsizli%C4%9Fi-ve-tcmb-faiz-karar%C4%B1-%C3%B6ncesinde-bist-100-1.15-d%C3%BC%C5%9Ft%C3%BC-100377

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla