Paylaş

Borsa Haberleri

BORSA-Endeksin dolardaki yükseliş ve Yellen’ın faiz artışı açıklamalarının ardından güne satıcılı başlaması bekleniyor

BORSA-Endeksin dolardaki yükseliş ve Yellen’ın faiz artışı açıklamalarının ardından güne satıcılı başlaması bekleniyor

BORSA-Endeksin dolardaki yükseliş ve Yellen’ın faiz artışı açıklamalarının ardından güne satıcılı başlaması bekleniyor

İSTANBUL, 30 Mayıs (Reuters) – Borsanın Fed Başkanı Janet Yellen’ın Cuma günü yaptığı konuşmada “önümüzdeki aylarda” bir faiz artışı olabileceğine dair açıklamaları üzerine dolarda yaşanan artışla güne satıcılı başlaması bekleniyor.

Yellen’ın Cuma günü yaptığı konuşma sonrasında Japonya dışındaki Asya borsalarının genelinde de sabah satışlar yaşanırken, piyasalarda Yellen konuşması öncesi yüzde 30 olan Fed’in Haziran’da faiz artıracağı ihtimali yüzde 34’e çıktı.

VİOP’ta bu sabah BIST-30 endeksinin Haziran sonu vadeli kontratları ilk işlemlerde yüzde 0.21 düşüşle 96.1500 seviyesinde işlem görüyor.

Yurt içinde bugün açıklanacak herhangi kritik bir veri bulunmazken, yurt dışında TSİ 1500’da açıklanacak önemli veriler arasında Almanya öncü enflasyon verileri bulunuyor.

Diğer yandan bu haftanın en kritik verileri arasında Cuma günü ABD’den açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri bulunuyor. Yellen Cuma günü yaptığı konuşmasında faizlerin artırılması için ekonomik büyümede toparlanmanın yanında istihdamdaki gelişimin devam etmesinin de önemli olduğunu belirtti. ve İngiltere’de piyasaların bugün kapalı olmasından dolayı işlem hacminin sönük kalması bekleniyor.

Turkish Yatırım günlük borsa yorumunda, “Yellen sonrası 96 sınırına yaklaşan dolar endeksi ile bu sabah 2,9660 seviyelerinde kurun bu hareketine devam etmesi BIST’te zayıf açılışa neden olabilir” dedi.

KÜRESEL PİYASALAR

Asya borsaları, Fed Başkanı Janet Yellen’ın Cuma günü yaptığı konuşmada yeni bir faiz artışının yakın zamanda gerçekleşebileceği sinyalini vermesiyle beraber gerilerken, dolar değer kazandı.

Yellen Cuma günü yaptığı konuşmada, ekonomik büyümenin toparlanma göstermesi ve istihdamın gelişmeye devam etmesi durumunda Fed’in “önümüzdeki aylarda” faiz artırması gerektiğini belirtti.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi .MIAPJ0000PUS yüzde 0.2 geriledi. Japonya’nın Nikkei endeksi ise .N225 yenin zayıflaması ve hükümetin önümüzdeki yılın Nisan ayında yapmayı planladığı vergi artışını erteleyebileceğine dair beklentilerin artmasıyla beraber yüzde 0.9 yükseldi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/borsa-endeksin-dolardaki-y%C3%BCkseli%C5%9F-ve-yellen’%C4%B1n-faiz-art%C4%B1%C5%9F%C4%B1-a%C3%A7%C4%B1klamalar%C4%B1n%C4%B1n-ard%C4%B1ndan-g%C3%BCne-sat%C4%B1c%C4%B1l%C4%B1-ba%C5%9Flamas%C4%B1-bekleniyor-101009

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla