Paylaş

Borsa Haberleri

Çin çelik imalat sektöründe kapasite fazlasının giderilemediğini kabul ediyor

Çin çelik imalat sektöründe kapasite fazlasının giderilemediğini kabul ediyor

Çin çelik imalat sektöründe kapasite fazlasının giderilemediğini kabul ediyor

BEIJING, 16 Mayıs (Reuters) – Çin Sanayi Bakanı Yardımcısı Xin Guobin, ülkenin devasa çelik sektöründeki kapasite fazlasının henüz azalmadığını kabul ederken; Çinli çelik üreticileri kapasite fazlasının kapatılan ancak tekrar üretime geçen çelik fabrikalarından kaynaklandığını ve üretim fazlasının sürdürülebilir olmadığını ifade etti.

Çin’in rakipleri, talebin azalması ve fiyatların çökmesinin ardından Çinli üreticilerin ihracatta damping yaptıkları iddia ederek, çelik ticaretinde korunma önlemleri alınmasını istiyorlar.

Dünya çelik üretiminin yarısını tek başına gerçekleştiren Çin, yılda 1.1 milyar ton civarında olan üretim kapasitesini beş yıl içinde 100-150 milyon ton azaltacağını açıklamıştı. Geçen yıl 800 milyon ton civarı çelik üreten ülkenin 300 milyon ton kapasite fazlası olduğu tahmin ediliyor.

Ancak yerel piyasada çelik fiyatlarının 2015 sonunda dip yaptıktan sonra Nisan sonuna kadar yaklaşık yüzde 50 artması kapasitenin azaltılmasını zorlaştırıyor.

Xin, katıldığı konferansta, “Geçen yılın sonundan bu yana fiyatlarda toparlanma görüyoruz, ancak piyasanın temellerinde herhangi bir değişim yok, kapasite fazlasında düzelme yok” dedi.

Çin’de çelik üretimi her ne kadar Nisan ayında Mart’a kıyasla düşüş kaydetse de, Reuters hesaplamalarına göre günlük bazda bakıldığında günde 2.28 milyon tondan 2.31 milyon tona yükselerek yeni bir rekor kırdı.

Fransa ve Almanya, geçen hafta Avrupa Birliği (AB) üyelerinden AB şirketlerini Çin’den artan ithalata karşı korumalarını istemişlerdi.

Çin’in ham çelik üretimi 2015’te yüzde 2.3 azalmış olsa da bu yıl Mart ve Nisan aylarında tekrar yükselişle geçti. Çin yönetimi üretimdeki artışın kapatılan ancak fiyatlar yükseldikten sonra “mezardan dönen” çelik üreticilerinden kaynaklandığı iddiasını reddediyor.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu sözcüsü Zhao Chenxin, geçen haftaki açıklamalarında, “Anladığımız kadarıyla kapasitedeki toparlanma düzenli üretimdeki artıştan kaynaklandı. Kapatılması için talimat verilen üretimden değil” demişti.

Buna karşılık Angang Steel 000898.SZ Yönetim Kurulu Başkanı Tang Fuping, ülkenin güneybatısında bulunan şirkete ait rekabet gücü düşük üretim tesislerinin kapatıldığına dikkat çekmesine karşılık, “Çin kapatılması gerekirken tekrar üretim başlayan çelik fabrikalarını yakından izlemeli” dedi.

Ülkenin en büyük çelik üreticisi Baosteel Grubu’nun 600019.SS Genel Müdürü Chen Derong ise ülkenin çelik üretimindeki artışın “sürdürülebilir olmadığını” ifade ederek geçici olduğunu düşündüğünü belirtti.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/%C3%A7in-%C3%A7elik-imalat-sekt%C3%B6r%C3%BCnde-kapasite-fazlas%C4%B1n%C4%B1n-giderilemedi%C4%9Fini-kabul-ediyor-99970

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla