Paylaş

Borsa Haberleri

Çin gelecek 20 yılda 1 trilyon dolarlık yolcu uçağı alacak – Boeing

Çin gelecek 20 yılda 1 trilyon dolarlık yolcu uçağı alacak – Boeing

Çin gelecek 20 yılda 1 trilyon dolarlık yolcu uçağı alacak – Boeing

BEIJING/ŞANGHAY, 6 Eylül (Reuters) – ABD uçak imalatçısı Boeing Co. BA.N , Çin havayollarının gelecek 20 yıl içinde değeri 1 trilyon dolar olan 7,000’den fazla yolcu uçağı satın alacağını tahmin ediyor.

Boeing’in bugün açıkladığı bu iyimser tahmin, 2036 yılına kadar Çin’in 7,240 uçak satın alacağını gösteriyor. Boeing geçen yıl yaptığı tahminde bu sayıyı 6,810 olarak vermişti. Yeni tahmin, geçen yıldan yüzde 6.3 daha yüksek.

Boeing’in ticari uçaklar biriminin pazarlama başkan yardımcısı Randy Tinseth bugün yaptığı yazılı açıklamada, “Çin’ini sürekli ekonomik büyümesi, altyapıya yaptığı önemli yatırım, gelişen orta sınıfı ve giderek değişen havayolu iş modelleri bu uzun vadeli beklentiyi destekliyor” dedi.

Boeing ve Avrupalı rakibi Airbus AIR.PA dünyanın en hızlı büyüyen havacılık piyasası olan Çin’de pazar paylarını artırmak için rekabet içindeler. Her iki şirket de Çin’de uçak montaj tesisleri açtı.

Boeing, Çin içinde ve Asya’da iç hatlardaki yüksek talep nedeniyle siparişlerin üçte ikisinin tek koridorlu uçaklar için olacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

Tinseth, Çin’de bu yıl beklenenden daha yüksek ekonomik büyüme beklentisi olduğu için, yolcu uçağı sektöründe uzun vadeli ekonomik görümün daha iyimser olduğunu ve kargo uçağı piyasasında da bir canlanma görüldüğünü söyledi.

(Haberi Yazan Pe Li, Brenda Goh; Haberi çeviren Ayşe Sarıoğlu, Redaksiyon Birsen Altaylı)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/cin-gelecek-20-ylda-1-trilyon-dolarlk-yolcu-ucag-alacak–boeing-502475

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla