Paylaş

Borsa Haberleri

DERLEME 1-Berlin Alman aktivistin tutuklanmasının ardından Türkiye ile ilişkilerin eskisi gibi süremeyeceğini açıklarken; Ankara bu yaklaşımı “talihsiz” olarak nitelendirdi

DERLEME 1-Berlin Alman aktivistin tutuklanmasının ardından Türkiye ile ilişkilerin eskisi gibi süremeyeceğini açıklarken; Ankara bu yaklaşımı “talihsiz” olarak nitelendirdi

DERLEME 1-Berlin Alman aktivistin tutuklanmasının ardından Türkiye ile ilişkilerin eskisi gibi süremeyeceğini açıklarken; Ankara bu yaklaşımı “talihsiz” olarak nitelendirdi

(Gün içinde çıkan haberler derleniyor)

BERLİN/ANKARA, 20 Temmuz (Reuters) – İstanbul Büyükada’da gözaltına alınan ve ardından altısı tutuklanan insan hakları aktivistlerinden birinin Alman vatandaşı olması Ankara Berlin ilişkilerinde yeni bir krize neden olurken, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Türkiye ile ilişkilerin eskisi gibi devam edemeyeceğini ve Türkiye’ye yönelik adımları hükümet olarak değerlendirdiklerini açıkladı.

Ankara ise “talihsiz” olarak nitelendirdiği açıklamanın ardından özelikle iki ülke arasındaki “ekonomik ilişkileri bulandırmaya yönelik açıklamaların kabul edilemez olduğunu” belirtti.

Gabriel bugün Berlin’de basın toplantısı düzenleyerek hükümetinin Türkiye’ye yönelik olarak atmayı planladığı adımlar hakkında kamuoyuna bilgi verdi.

Aralarında Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye Direktörü İdil Eser’in de bulunduğu 10 kişi, İstanbul’da 5 Temmuz günü dijital güvenlik konusunda yaptıkları bir atölye çalışması sırasında gözaltına alındı.

Mahkeme gözaltına alınanlardan altısının tutuklanmasına, dördünün de serbest bırakılmasına karar verirken; tutuklananlar arasında Alman vatandaşı Peter Steudtner ve İsveç vatandaşı Ali Gharavi de bulunuyor.

Alman aktivistin Türkiye’de tutuklanmasının önceden planlandığını ve bu tutuklamanın hukuka uygun olmadığını belirten Gabriel, “Bizim için öncelik her zaman Türkiye ile karşı karşıya gelmekten kaçınmak; diyaloğa yoğunlaşmak istiyoruz. Her zaman çok kolay olmasa da Türkiye’ye çok fazla sabır gösterdik. Ancak Türkiye’de yaşanan gelişmeleri göz ardı edemeyiz. Türkiye’de gözaltına alınan Alman vatandaşlarının davaları eleştirel sesleri susturmaya yönelik bir girişim” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye ile ilişkilerimiz daha önce olduğu gibi devam edemez” diyen Gabriel, Ankara’daki yetkililerin politikalarının sonuçsuz olmadığının farkında olması gerektiğini belirtti ve Türkiye ile siyasi ve ekonomik ilişkilerin geleceği ve atılabilecek adımlara ilişkin şunları söyledi:

“Alman şirketlerinin tehditler mevcutken Türkiye’deki yatırımlarını nasıl garantiye alabileceğimizi bilemiyoruz. Önümüzdeki günler ve haftalarda AB’deki ortaklarımızla Türkiye’nin AB üyeliği hedeflerini ele alacağız. Alman Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını güncelledi, vatandaşlarını daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Almanya’dan Türkiye’ye tüm seyahat edenler için riskler sözkonusu… Mevcut şartlarda Gümrük Birliği’nin genişletilmesi konusunda nasıl görüşmeler yapılabileceğini düşünemiyorum.”

Alman hükümetinin Türkiye’ye yönelik başka adımları da değerlendirdiğini belirten Gabriel, tüm bu unsurlarda Almanya Başbakanı Merkel ile mutabakat halinde olduklarını ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Gabriel’in açıkladığı Türkiye’yi hedef alan tedbirleri gerekli ve kaçınılmaz olarak gördüğünü söyledi.

Alman yetkililerden gelen açıklamalar krizin sadece siyasi ilişkileri değil ekonomik ilişkileri de etkileyebileceğine işaret ediyor.

Almanya Ekonomi Bakanı Brigitte Zypries, Türkiye’deki mevcut siyasi iklim nedeniyle Alman şirketlerin Türkiye’de yatırım yapmalarının çok zor olduğunu söyleyerek, “Saygın Alman şirketleri bir anda ‘kara listeye’ alınır ve terör destekçisi olarak nitelendirilirse bu Türkiye’de yeni iş ve yatırım yapmanın aşırı zor hale getiren bir iklim anlamına gelir” dedi. ihracatçılarının çatı kuruluşu BGA, Alman hükümetinin bugün Türkiye’ye yönelik açıkladığı önlemlerin devreye alınması halinde Türkiye’ye ihracatta önemli düşüş beklediklerini açıkladı. yetkililerden gelen bu açıklamaların ardından Almanya’nın Türkiye’ye yönelik tedbir açıklamalarıyla birlikte BIST-100 endeksi başta havacılık hisseleri olmak üzere eksiye geçerken, dolar/TL 3.54 seviyesini aştı. geçen yıl Almanya’ya toplam ihracatının yaklaşık yüzde 10’una denk gelecek şekilde 14 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İthalat tarafında ise Almanya 21.5 milyar dolar ve yüzde 10.8’lik payla Çin’den sonra Türkiye’nin en büyük ortağı konumunda bulunuyor.

KALIN: AÇIKLAMALAR SEÇİME YÖNELİK

Alman yetkililerden gelen açıklamalara yönelik Ankara’dan ilk tepki ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi.

“Alman dışişleri bakanının talihsiz açıklamalarının yaklaşan seçime yönelik bir yatırım olduğunu düşünüyoruz. Cumhurbaşkanına dönük karşıtlığın Alman siyasetinde prim yaptığını görüyoruz, bu vagona atlayıp prim yapmak istiyorlar; bu akıl tutulmasından kurtulmalılar” diyen Kalın, Almanya’daki PKK ve “FETÖ” yapılanması konusundaki dosyaları da Alman makamlarına sunduklarını ifade etti.

“Türkiye’ye gidecek Alman vatandaşların güvende olmadığı iddiasında bulunuyorlar, bu asla söz konusu değil. Türkiye’deki Alman yatırımcıların zihnini gölgelendirmeye çalışmak asla kabul edilebilir değil” diyen Kalın, “Siyasi saiklerle ekonomi alanını bulandırmaya dönük açıklamaları kabul etmemiz mümkün değil, dileriz bundan vazgeçerler. Alman turistler bizim misafirimizdir, onların can güvenliği bize ait, onları daha çok görmek isteriz” dedi. Almanya ilişkilerinde 16 Nisan anayasa değişikliği referandumu öncesinde Türk bakanların bu ülkede referandum konulu toplantılar yapılmasına izin verilmemesi nedeniyle gerilim yaşanmıştı.

Türkiye PKK ve “FETÖ”nün Almanya’da faaliyet göstermesine göz yumulduğu eleştirisinde bulunurken, 15 Temmuz darbe girişimine katıldığını iddia ettiği isimlere Almanya’da sığınma verilmesine tepki gösteriyor ve iadelerini talep ediliyor.

Alman asıllı Türk gazeteci Deniz Yücel’in Türkiye’de tutuklanması ikili ilişkilerde gerilim yaratan unsurlar arasında yer alırken, Ankara’nın Alman parlamenterlerin İncirlik üssündeki Alman askerlerini ziyaret etmesine izin vermemesi üzerine Berlin bu üsteki askerlerini çekme kararı almıştı.

Alman aktivistin tutuklanması ile yaşanan bu son krizin Türkiye-Almanya ekonomik ilişkilerini nasıl etkileyeceğine dair bir açıklama da Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten geldi.

Şimşek basında yer alan Alman şirketleri Daimler AG ve BASF hakkında Türkiye’de soruşturma yürütüldüğü iddialarının tamamen yanlış olduğunu belirtti ve “Alman yatırımcılara kapımız açık” dedi.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/derleme-1-berlin-alman-aktivistin-tutuklanmas%C4%B1n%C4%B1n-ard%C4%B1ndan-t%C3%BCrkiye-ile-ili%C5%9Fkilerin-eskisi-gibi-s%C3%BCremeyece%C4%9Fini-a%C3%A7%C4%B1klarken;-ankara-bu-yakla%C5%9F%C4%B1m%C4%B1–quot;talihsiz-quot;-olarak-nitelendirdi-499266

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla