Paylaş

Borsa Haberleri

DERLEME-1-Rüzgar YEKA ihalesinde en iyi teklifi 3.48 sent/khw’lık fiyatla Siemens-Türkerler-Kalyon OGG verdi; YEKA ihaleleri sürecek

DERLEME-1-Rüzgar YEKA ihalesinde en iyi teklifi 3.48 sent/khw’lık fiyatla Siemens-Türkerler-Kalyon OGG verdi; YEKA ihaleleri sürecek

(Gün içindeki haberler derlendi)

Ercan Gurses

ANKARA, 3 Ağustos (Reuters) – Türkiye’de güneşin ardından rüzgar alanında yapılan ilk ve en büyük yenilenebilir enerji kaynakları (YEKA) için bugün yapılan ihalede en iyi teklifi 3.48 sent/khw ile Alman Siemens SIEGn.DE -Türkerler-Kalyon Enerji Ortak Girişim Grubu verdi.

Bu fiyat şimdiye kadar dünyada yapılan rüzgar YEKA ihalelerindeki en düşük teklif olurken, Enerji Bakanı Berat Albayrak Türkiye’nin önümüzdeki süreçte YEKA ihalelerini sürdüreceğini bildirdi.

Enerji Bakanlığı’nın, Türkiye’de kurulu rüzgar enerjisi üretim kapasitesini yüzde 17 artıracak olan 1,000 megawatt (MW) gücünde rüzgar santrali kurulum ve türbin üretimi için teklifler geçen hafta alınmıştı. İhaleye Almanya, Çin, ABD ve Danimarka’dan şirketler teklif verdi. bugün sekiz OGG’nin katılımıyla İhale Komisyonu Başkanı Alparslan Bayraktar’ın başkanlığında açık eksiltme ile yapıldı.

Teklif zarflarının açılması sonucu ihaleye en yüksek teklifleri veren üç OGG, açık eksiltme öncesi elendi.

Kalan beş OGG’den üçünün de açık eksiltme sürecinde ihaleden çekilmesiyle son ikiye Alman Siemens-Türkerler-Kalyon Enerji OGG ile Çinli Ming Yang-İlk İnşaat OGG kaldılar.

Her iki OGG’nin fiyat eksiltme yarışı 30 tur boyunca sürdü ve en iyi teklif veren Siemens önderliğindeki OGG ihaleyi kazandı.

İhale sonrası değerlendirmelerde bulunan Albayrak, “Düne kadar 10.3 sent olan ortalama alım maliyeti, 3.48 sente düşerek benzer ihaleler arasında bir dünya rekoru gerçekleştirmiştir” dedi.

İhaleyi kazanan OGG şartname gereği Kayseri-Niğde-Sivas, Edirne-Kırklareli-Tekirdağ, Ankara-Çankırı-Kırıkkale, Bilecik-Kütahya, Eskişehir olarak belirlenen beş ayrı bölgeye 1 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Enerji Bakanlığı’ndan bir yetkili de Reuters’a yaptığı değerlendirmede, “Şimdiye kadar dünyada yapılan rüzgar YEKA ihalelerinde en düşük teklif 3.84 sent ile Meksika’daydı. Bu 3.48’lik rakamla artık en düşük rakam Türkiye’de” diye konuştu.

YERLİ ÜRETİM %65 OLACAK

İhaleyi kazanan OGG’de yer alan Siemens’in Rüzgar ve Yenilenebilir Enerji Türkiye Birim Yetkilisi Hakan Yıldırım, “(Türkiye’de) elektrik birim maliyetini daha da düşürmek için elimizden geleni yapacağız” derken, kazanan OGG’deki diğer firma Türkerler’in Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker şunları söyledi:

“Finansmanda yerli üretim yüzde 65 civarında olacak. Yüzde 35 dışarıdan ekipman gelecek. Yurtdışından gelecek ekipmanın finansmanını yurtdışından yapacağız. Kalanını yerli bankalardan temin edeceğiz.”

YEKA İHALELERİ SÜRECEK

Değerlendirmesinde “YEKA ve yerli kömür ihalelerimiz önümüzdeki günlerde de devam edecek” diyen, Albayrak şöyle devam etti:

“Türkiye bu ihale süreci ile yalnızca enerji maliyetlerini düşürmedi, enerji teknolojileri merkezi olma noktasında önemli bir adım attı.”

İhale sonucunda yapılacak yatırımlarla yüzde 65 yerlilik, 10 yıl asgari Ar-Ge yatırımı ve rüzgar türbinlerinin yaklaşık 8,000 parçasının Türkiye’de üretiminin sağlanacağını kaydeden Albayrak, yerli türbin üretimi konusunda ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye’nin 12 şehrinde yapılacak rüzgar türbinleri, 1 milyar doların üzerindeki yatırımı da ülkemize kazandırmıştır. Hedefimiz 2019 başına kadar yerli üretim rüzgar türbinlerini sisteme dahil etmek.”

İhaleyi Alman Siemens firmasının da içinde olduğu bir konsorsiyumun kazanmasının önemine de değinen Albayrak, “Alman firmalarının bu kadar cesur olması ilişkilere katkı yapacak” dedi.

Geçtiğimiz ay İstanbul Büyükada’da gözaltına alınan ve altısı tutuklanan aktivistlerden birinin Alman olması Türkiye Almanya ilişkilerini germiş, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, “Alman şirketlerinin tehditler mevcutken Türkiye’deki yatırımlarını nasıl garanti altına alabileceğimizi bilmiyoruz” açıklamasını yapmıştı. Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere Türk üst düzey yetkililer, Türkiye’deki Alman yatırımlarının en üst düzey devlet garantisi altında olduğunu belirterek, Almanya’dan gelen açıklamaların ‘talihsiz’ olduğunu vurgulamışlardı.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/derleme1ruzgar-yeka-ihalesinde-en-iyi-teklifi-348-sentkhwlk-fiyatla-siemensturkerlerkalyon-ogg-verdi-yeka-ihaleleri-surecek-500129

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla