Paylaş

Borsa Haberleri

Finansal kiralama ve finansman şirketleri, kurulması planlanan 2. KGF kapsamına alınmalı-Finansal Kurumlar Birliği/Cantekin

Finansal kiralama ve finansman şirketleri, kurulması planlanan 2. KGF kapsamına alınmalı-Finansal Kurumlar Birliği/Cantekin

Finansal kiralama ve finansman şirketleri, kurulması planlanan 2. KGF kapsamına alınmalı-Finansal Kurumlar Birliği/Cantekin

İSTANBUL, 22 Ağustos (Reuters) – Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Mehmet Cantekin, Kredi Garanti Fonu (KGF) kapsamı dışında bırakılan finansal kiralama ve finansman şirketlerinin, Halkbank HALKB.IS müşterilerine yönelik kurulması planlanan ikinci kredi garanti fonuna dahil edilmesini istediklerini; bu taleplerini Hazine Müsteşarlığı’na da ilettiklerini söyledi.

Bankaların kredilerini canlandırmak için yapılan çalışmalar kapsamında, KGF’nin sağladığı kefalet tutarı 250 milyar TL’ye yükseltilmişti. KGF’nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre fon kapsamında 21 Ağustos itibarıyla 190.8 milyar lira kefalet, 212.9 milyar lira kredi hacmine ulaşıldı.

Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin ilk altı aylık performansının değerlendirildiği toplantı sonrası Reuters’a yaptığı değerlendirmede Cantekin, KGF’nin ekonomiye genel anlamda ciddi bir canlanma getirdiğini, ancak banka dışı finansal kuruluşların bundan faydalanamadığını belirterek şöyle konuştu:

“Halkbank müşterilerine yönelik ikinci kredi garanti fonu çalışmaları var. Esas itibarıyla Halkbank müşterilerine dönük bir yapı olması bekleniyor. Finansal Kurumlar Birliği olarak bizim de ana müşteri kitlemizi KOBİ’ler oluşturuyor. Faktoring dışındaki finansal kiralama ve finansman şirketlerinin ticari müşterilerinin de bundan faydalanmasını istiyoruz… Bu talebimizle ilgili Hazine Müsteşarlığı ile görüştük. Faydalanmak için beraber çalışacağız.”

KGF kredilerinde, amaca uygun olmayan bazı kullanımların gündeme geldiğini hatırlatan Cantekin, kendi sektörlerinde ise amaç dışı kullanımın söz konusu olamayacağını ifade etti.

Cantekin, “Bizde böyle birşey asla gündeme gelmez. Bizim kurgumuz, paranın tamamen ticari amaçlı kullanıldığını izlemeye dönük” diye konuştu.

Türkiye’nin en büyük ihracatçı birliklerinden İstanbul Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi de, geçtiğimiz günlerde Reuters ile yaptığı söyleşide, sadece ihracatçılara yönelik KGF benzeri yeni bir fon kurulması talepleri olduğunu söylemişti. DIŞI FİNANS SEKTÖRÜ AKTİFLERİ H1’DE %19.5 BÜYÜDÜ

Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerini temsil eden Finansal Kurumlar Birliği’nin ilk yarı sonuçlarına göre, üç sektörün ilk altı ayda aktif toplamı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19.5 artışla 120 milyar TL’ye ulaştı.

Aynı dönemde işlem hacmi yüzde 18.4 artışla 91 milyar TL’ye çıkan sektörlerin net kârlılığı ise yüzde 28.6 artışla 1.3 milyar TL oldu. Özkaynak büyüklüğü ise yüzde 18.1 artışla 17 milyar TL’ye çıktı.

Yılın ilk yarısı itibarıyla, FKB olarak temsil ettikleri bankacılık dışı finans kesiminin toplam finans sektörü içindeki payının, aktif büyüklüğüne göre yüzde 3.9 olduğunu belirten Cantekin, bu oranın alacaklara göre yüzde 5.4 ve öz kaynaklara göre de yüzde 5’e ulaştığını kaydetti.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/finansal-kiralama-ve-finansman-sirketleri-kurulmas-planlanan-2-kgf-kapsamna-alnmalfinansal-kurumlar-birligicantekin-501495

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla