Paylaş

Borsa Haberleri

Gelişmekte olan ülke borsaları, doların Fed tutanaklarından sonra güç yitirmesiyle yüksek seyir izliyor

Gelişmekte olan ülke borsaları, doların Fed tutanaklarından sonra güç yitirmesiyle yüksek seyir izliyor

Gelişmekte olan ülke borsaları, doların Fed tutanaklarından sonra güç yitirmesiyle yüksek seyir izliyor

LONDRA, 17 Ağustos (Reuters) – Gelişmekte olan ülke borsaları, ABD’de faiz artışı ihtimalinin azalması ve Washington’daki siyasi karışıklığın doları baskı altında bırakmasının ardından ikinci günde de yükseldi ve birçok para birimi değer kazandı.

Gelişmekte olan ülkeler MSCI endeksi .MSCIEF yüzde 0.5 artışla bir haftanın zirvesine yükseldi. Güney Kore .KS11 ve Tayvan .TWII ve Çin anakara hisseleri .CSI300 .SSEC yaklaşık yüzde 0.5 yükseldi.

Gelişmekte olan Avrupa borsalarının .PX .BUX .BETI yanı sıra Güney Afrika .JTOPI Türkiye .XU100 ve Rusya .IRTS borsaları yüzde 0.3 ve 0.5 arasında yükseldi.

Gelişmekte olan ülke borsalarındaki kazanımlar doların baskı altında kalmasını izliyor.

Dolar .DXY Fed’in son politika toplantısının tutanaklarının politika yapıcıların son dönemdeki düşük enflasyon konusunda uzun tartışmalar yaptıklarını ve bazı üyelerin enflasyon trendinin geçici olduğu netleşene kadar faiz artırımını durdurmak istediklerini göstermesinin ardından baskı altında kaldı.

ABD Başkanı Donald Trump, önemli CEO’ların danışman olarak yer aldığı itibarlı iş konseylerinden ikisini, üyelerden bazılarının protesto amaçlı istifaları üzerine feshetmesi de dolardaki baskıyı artırdı.

Bazı para birimleri güç kaybeden dolar karşısında değer kazandı.

Yuan CNY= yüzde 0.3 artışla ve dört günlük kayıplarına ara vererek en yüksek kazanımı elde edenler arasındaydı.

Rand ZAR= bakır vadeli fiyatlarının 32 ayın zirvesinden dip seviyeye gerilemesiyle temkinli seyir izliyor.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir

(Haberi çeviren Canan Sevgili)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/gelismekte-olan-ulke-borsalar-dolarn-fed-tutanaklarndan-sonra-guc-yitirmesiyle-yuksek-seyir-izliyor-501099

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla