Paylaş

Borsa Haberleri

Gelişmekte olan ülke borsaları Kuzey Kore’nin füze atışıyla üç yılın zirvesinden geriledi

Gelişmekte olan ülke borsaları Kuzey Kore’nin füze atışıyla üç yılın zirvesinden geriledi

Gelişmekte olan ülke borsaları Kuzey Kore’nin füze atışıyla üç yılın zirvesinden geriledi

LONDRA, 29 Ağustos (Reuters) – Gelişmekte olan ülke borsaları, Kuzey Kore’nin Japonya üzerinden fırlattığı füzenin Asya hisse piyasalarını aşağı çekmesinin ardından geçen hafta gördüğü üç yılın zirvesinden geriledi.

Dolardaki değer kaybı borsalardaki kayıpları sınırlarken, yuan da dolar karşısında bir yılın zirvesine yaklaştı.

Kuzey Kore bugün ilk kez Japonya üzerinden geçen balistik bir füze denemesinde bulundu. Füze Japonya üzerinden geçerek, Hokkaido adası açıklarına düştü.

Kuzey Kore’nın fırlattığı füzenin ardından sert satışlarla karşılaşan Güney Kore borsası .KS11 yüzde 1.6, Hong Kong .HSI ise yüzde 0.4 gerilerken, kapanışta kayıpları telafi ederek sırasıyla yüzde 0.2 ve yüzde 0.14’e ekside kapandı.

Kuzey Kore’nin ekonomik ortağı Çin’in hisseleri .SSEC .CSI300 güçlü şirket bilançolarının ve devlet şirketlerinin yeniden yapılandırılması baklentilerinin desteğiyle 20 ayın zirvesine yükseldi.

Gelişmekte olan ülkeler MSCI endeksi .MSCIEF yüzde 0.5 geriledi. Endeks Cuma günü gördüğü seviyelere kıyasla yüzde 1’in üzerinde düştü.

Doların başlıca altı para biriminden oluşan sepet karşısında seyrini izleyen endeksin .DXY iki buçuk yılın dip seviyesini görmesi gelişmekte olan ülke borsalarındaki kayıplarını sınırladı.

Yuan kazanımlarını artırmaya devam ederek bu ayı, aylık bazda dolar karşısında Temmuz 2005’ten bu yana en sert yükselişle kapatmaya hazırlanıyor.

Yuanın orta noktası CNY=PBOC dolar başına 6.6293 ile Ağustos 2016’dan bu yana en yüksek seviyesinde.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir.

(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Can Sezer)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/gelismekte-olan-ulke-borsalar-kuzey-korenin-fuze-atsyla-uc-yln-zirvesinden-geriledi-502049

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla