Paylaş

Borsa Haberleri

Katar bankaları ambargonun etkisiyle Asya ve Avrupa’dan finansman aramaya başladı

Katar bankaları ambargonun etkisiyle Asya ve Avrupa’dan finansman aramaya başladı

Katar bankaları ambargonun etkisiyle Asya ve Avrupa’dan finansman aramaya başladı

Tom Arnold

DUBAI, 24 Ağustos (Reuters) – Katar, taraf olduğu bölgesel sorunun Arap ülkelerindeki müşterilerin milyarlarca dolarlık mevduat çekmelerine neden olmasıyla, Asya ve Avrupa’dan finansman aramaya başladı.

Katar hükümeti, bu tür çıkışları karşılamak için bankalara büyük miktarda para girişi sağlamıştı. Ancak, analistlerin ilerideki aylarda daha yoğun para çıkışı beklediği bir ortamda, bankalar yine de özel finansman kaynakları arıyorlar.

Reuters’e bilgi veren iki kaynak, Qatar National Bank’ın QNBK.QA (QNB) Standard Chartered gibi bazı bankaların aracılığıyla, Tayvanlı yatırımcılarla ülkede farklı para biriminden borçlanmayı sağlayan Formoza tahvilleri plasmanı hakkında görüşmeler yaptığını söylediler.

Kaynaklardan biri, Ortadoğu’nun en büyük bankası olan QNB’nin başka Asya piyasalarında da özel plasman yapmayı düşündüğünü söyledi.

Katar’ın en büyük İslami bankası olan Qatar İslamic Bank QISB.QA ise son dönemde Japon yeni ve Avustralya doları üzerinden yaptığı özel plasman anlaşmalarıyla finansman sağladı.

QNB’nin Avrupa’da ve Asya’da benzer anlaşmalar için temaslar yaptığı, aynı zamanda bir mevduat sertifikası programı ve murabaha işlemi ile de finansman sağlamayı düşündüğü bildiriliyor.

Banka, Reuters’in bu konuda bir açıklama yapması talebine yanıt vermedi.

Qatar National Bank adına konuşan bir sözcü, “Formoza tahvil ihracı için, o bölgede de faaliyet gösteren birkaç uluslararası bankadan teklifler aldık” dedi ancak ihracın zamanı veya danışman seçimi konusunda bir karar alınmadığını belirtti.

Katar bankalarının pek çoğu, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Mısır ve Bahreyn’in Haziran’da başlattıkları diplomatik ve ticari boykot karşısında, acil olarak finansman bulma çabasındalar.

Kriz nedeniyle yabancı banka müşterileri mevduatlarından 7.5 milyar dolar çekerken, yabancı interbank mevduatları ve kredilerinden de 15 milyar dolar çıktı.

Katar merkez bankası verilerine göre bu miktarların büyük bölümü, ambargoyu uygulayan dört Arap ülkesinden.

Analistlere göre gelecek aylarda da 3 ila 4 milyar dolarlık yeni para çıkışları olabilir. Katar merkez bankası Haziran ve Temmuz aylarında yerel bankalara 18 milyar dolara yakın para vermişti.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir

(Haberi çeviren Ayşe Sarıoğlu; Redaksiyon Nevzat Devranoğlu)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/katar-bankalar-ambargonun-etkisiyle-asya-ve-avrupadan-finansman-aramaya-baslad-501713

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla