Paylaş

Borsa Haberleri

KGF geri dönüşleri başladı bir sorun yok, bankacılıkta %3.5-4 civarındaki NPL KGF ile daha da aşağıya %2-2.5’lara inecek–Cumhurbaşkanlığı Ertem/TV

KGF geri dönüşleri başladı bir sorun yok, bankacılıkta %3.5-4 civarındaki NPL KGF ile daha da aşağıya %2-2.5’lara inecek–Cumhurbaşkanlığı Ertem/TV

KGF geri dönüşleri başladı bir sorun yok, bankacılıkta %3.5-4 civarındaki NPL KGF ile daha da aşağıya %2-2.5’lara inecek–Cumhurbaşkanlığı Ertem/TV

ANKARA, 24 Ağustos (Reuters) – Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle sağlanan kredilerde geri dönüşlerin başladığını ve hiç sorun yaşanmadığını söyleyerek, aksine bankacılık sektöründe şu anda yüzde 3.5-4 civarında seyreden takibe dönüşen kredilerin (NPL) KGF ile daha da aşağıya yüzde 2-2.5 seviyelerine ineceğini söyledi.

NTV’nin canlı yayınında konuşan Ertem, KGF kefaletiyle sağlanan kredilerde geri dönüşlerin başlamasıyla bu konuda yavaş yavaş fikir sahibi olduklarını belirterek, “KGF geri dönüşleri başladı. Burada hiç bir sorun yok. NPL oranları yüzde 3.5-4 civarındaydı. NPL oranlarının daha da aşağı indiğini göreceğiz. KGF’nin desteğiyle yüzde 2.5’lere, yüzde 2-2.5’e düştüğünü göreceğimizi düşünüyorum” dedi.

“Devlette yeni bir KGF hazırlığı yok” diyen Ertem, bu yönde bazı sektörlerden taleplerin geldiğini ancak büyüme dinamiklerini yerine oturmasına önemli katkıda bulunun KGF için bu yönde bir hazırlık olmadığını belirtti.

Darbe girişimi sonrası ekonomideki yavaşlamayı sınırlamak, yeniden canlanma sağlamak amacıyla yapılandırılan KGF’nin bankaların kredilerini canlandırabilmesi adına sağladığı kefalet tutarı 250 milyar TL’ye yükseltilmişti. KGF’nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre fon kapsamında 21 Ağustos itibarıyla 190.8 milyar lira kefalet, 212.9 milyar lira kredi hacmine ulaşıldı.

Ertem, Milliyet gazetesinde bugünkü köşe yazısında KGF’nin kısa sürede önemli bir çıkış yakaladığını belirterek, tek bir KGF ile yola devam edilmesi gerektiğini belirtmişti. sıkı bir para politikası uyguladığına da dikkat çeken Ertem, TL’de görülen değer kazancının önümüzdeki dönemde de devam edip etmeyeceğine ilişkin bir soruya ise şöyle yanıt verdi:

“Gelişmekte olan para birimleri dolar karşında değerleniyor. Türkiye’nin reel faizi ise 10 yıllık ABD tahvillerine US10YT=RR neredeyse eşit. TL buna bağlı olarak gelişmekte olan para birimlerine göre de değer kazanıyor.”

Ertem, bu süreçte Türkiye’ye yönelik sıcak para girişinin de arttığını belirtti.

GB’DE ACELEMİZ YOK; ALMANYA SEÇİM SONRASINDA DA DEĞİŞMEZ

Ertem ABD ile Avrupa arasındaki Transatlantik Anlaşması’nın Türkiye ile Avrupa ticaretini zora sokma potansiyeli taşıdığını ancak bu anlaşmanın rafa kalkmasıyla birlikte Türkiye’nin Gümrük Birliği Güncelleme sürecinde acelesi olmadığını söyledi.

“Artık biliyoruz ki Transatlantik rafa kalktı” diyen Ertem, “Dolayısıyla Gümrük Birliği’nde acele etmemize gerek yok; sabırla bekleyeceğiz” dedi.

Almanya ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan gerginliği bazı kesimlerin Almanya’daki seçim döneminin getirdiği bir süreç olarak yorumladığını ancak kendisinin bu yorumlara tam olarak katılmadığını belirterek şöyle dedi:

“Almanya Türkiye ile olan gerginliği seçim gerginliği olarak anlatılıyor, bence bu çok daha uzun vadeli bir strateji, bunun seçimlerden sonra da süreceğini düşünüyorum.”

Genç işsizliği şuanda yüksek bir seviyede olduğuna da dikkat çeken ertem “Genç işsizlik yüksek, bunu düşürme konusunda önemli çalışmalar var, bu hemen bayram sonrası gündeme gelecek” dedi.

TÜİK verilerine Mayıs döneminde genç nüfusta işsizlik oranı ise bir önceki yıl aynı döneme göre 2.4 puanlık artış ile yüzde 19.8 seviyesinde bulunuyor.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/kgf-geri-donusleri-baslad-bir-sorun-yok-bankaclkta-354-civarndaki-npl-kgf-ile-daha-da-asagya-225lara-inecekcumhurbaskanlg-ertemtv-501702

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla