Paylaş

Borsa Haberleri

Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsü için €265 mln finansman sağlayan YDA Sancaktepe şehir hastanesi ile ilgilenecek

Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsü için €265 mln finansman sağlayan YDA Sancaktepe şehir hastanesi ile ilgilenecek

Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsü için €265 mln finansman sağlayan YDA Sancaktepe şehir hastanesi ile ilgilenecek

İSTANBUL, 24 Mayıs (Reuters) – Ağırlıklı olarak kamu-özel sektör ortaklığı (PPP) ve Yap İşlet Devret projelerine ağırlık veren YDA Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan başta en büyük PPP projelerinden biri olması planlanan İstanbul Sancaktepe şehir hastanesi olmak üzere diğer PPP projeleri ile de yakından ilgileneceklerini söyledi.

YDA’nın, PPP modeliyle toplam 350 milyon euro yatırımla hayata geçecek olan Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsü için 265 milyon euro tutarında uluslararası kurumlardan sağladığı kredinin sözleşmesi bugün imzalandı.

YDA Grup şirketi olan ATM Sağlık Konya Yatırım tarafından yapımı gerçekleştirilecek olan projede sağlanan finansmanın vadesi 18 yıl olacak.

Projenin 85 milyon eurosu özkaynaklarla karşılanacak olup, 265 milyon euroluk kredi anlaşmasında ise EBRD 147.5 milyon euro B-loan kredisi ile (EBRD 67.5 milyon euro, Unicredit Bank Austria 50 milyon euro, Siemens Bank 30 milyon euro) yer aldı.

İlk defa bir proje finansmanında yer alan İslam Kalkınma Bankası 67.5 milyon euro katkı sağlarken, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası da 50 milyon euro finansman desteği sağladı.

Bundan sonraki PPP projelerine de ilgilerinin devam edeceğini kaydeden Arslan, planlanan İstanbul Sancaktepe şehir hastanesi ile de ilgileneceklerini ifade etti.

Ağırlıklı olarak PPP ve Yap İşlet Devret ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren YDA’nın şehir hastanelerine toplamda 1.5 milyar euroluk yatırımı bulunuyor.

YURTDIŞINDAN FİNANSMAN MALİYET AÇISINDAN AVANTAJLI

Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsü finansman projesine Ziraat Bankası’nın da, 85 milyon euro özkaynak mektubu ve 66 milyon euro inşaat tamamlama güvence mektubu olmak üzere 151 milyon euroluk teminat mektubu ile projeye katkı sağladığını söyleyen Arslan şöyle konuştu:

“Yurtdışından finansman sağlamak maliyet açısından daha avantajlı. Yurtdışındaki finansman maliyetleri ülkemizdeki maliyetlere göre çok daha ucuz ve çok daha uzun vadelerde finansman bulmak mümkün… Yurtdışı finansman kullanmayı çok daha uygun bulduk.”

18 ŞEHİR HASTANESİNİN İNŞAAT SÜRECİ SÜRÜYOR

Toplantıda konuşan 64. Hükümetin Sağlık Bakanı olan Mehmet Müezzinoğlu da, şu anda 18 şehir hastanesinin inşaat süreçlerinin devam ettiğini belirterek, 2017 sonu itibariyle bir çoğunun hizmete girmesinin planlandığını söyledi.

Müezzinoğlu, 30,000 yatak kapasiteli şehir hastanelerinin inşaatlarında ve finansmanlarında herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirterek, 10,000 yatak kapasitesinin de bu yıl sonuna kadar ihalelerinin tamamlanacağını, 2018 sonuna kadar hizmete girmesini hedeflediklerini söyledi.

Müezzinoğlu, Denizli ve Samsun şehir hastanelerinin ihalelerinin son imza ve değerlendirme aşamasında olduğunu belirterek, “Mayıs ayı içinde onları bitirmeyi hedefliyoruz. Diyarbakır, Antalya, Trabzon, Aydın ve İstanbul Sancaktepe şehir hastanelerinin de bir ay içinde Yüksek Planlama Kurulu (YPK) onaylarını alarak ihale süreçlerini başlatacağız” diye konuştu.

Sancaktepe şehir hastanesinin konumu ve 3 milyon metrekarelik alanı ile en marka değeri olan proje olmasını istediklerini belirten Müezzinoğlu, “Onunla ilgili iki yıldır farklı proje çalışmaları yapıldı. Şu anda Diyarbakır, Antalya, Aydın, Trabzon ve Sancaktepe şehir hastanelerinin YPK onayı ile ilgili yazıları yazıldı. Yeni hükümet kurulur kurulmaz YPK’dan onayını aldığımızda ihale süreçlerini başlatacağız… Belki diğerlerinde 3 ayda ihale sürecini bitiririz diye düşünüyoruz ama Sancaktepe’de en iyi projeyi bulabilmek adına ihale sürecini belki 6 ay kadar uzatabiliriz” dedi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/konya-karatay-entegre-sa%C4%9Fl%C4%B1k-kamp%C3%BCs%C3%BC-i%C3%A7in-%E2%82%AC265-mln-finansman-sa%C4%9Flayan-yda-sancaktepe-%C5%9Fehir-hastanesi-ile-ilgilenecek-100585

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla