Paylaş

Borsa Haberleri

Kredi Garanti Fonu bir tane ve öyle de kalması gerekiyor-Cumhurbaşkanlığı Ertem/gazete

Kredi Garanti Fonu bir tane ve öyle de kalması gerekiyor-Cumhurbaşkanlığı Ertem/gazete

Kredi Garanti Fonu bir tane ve öyle de kalması gerekiyor-Cumhurbaşkanlığı Ertem/gazete

ANKARA, 24 Ağustos (Reuters) – Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) kısa sürece önemli bir çıkış yakaladığını belirterek, tek bir KGF ile yola devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Ertem Milliyet gazetesindeki köşe yazısında, “KGF meselesi yalnızca Hazine’nin garantisi değildir. Burada, piyasa dengelerini bozmayacak, piyasa dostu ve banka sisteminin risklerini aşağıya çeken bir derecelendirme sistemi vardır ve işin esası budur” dedi ve ekledi:

“Bu açıdan KGF sektörel olamaz. Bazı sektör temsilcileri bir araya gelip biz de KGF kuruyoruz diyemez. Hatta KGF’nin doğrudan bir teşvik sistemine bağlanması da yanlıştır. Bu, banka kaynaklarının piyasa dışı plasmanı anlamına gelir ki kaynak dağılımını altüst eder ve çok vahim sonuçlar doğurur.”

Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Mehmet Cantekin hafta başında, Kredi Garanti Fonu (KGF) kapsamı dışında bırakılan finansal kiralama ve finansman şirketlerinin, Halkbank HALKB.IS müşterilerine yönelik kurulması planlanan ikinci kredi garanti fonuna dahil edilmesini istediklerini; bu taleplerini Hazine Müsteşarlığı’na da ilettiklerini söylemişti. yazısında “Türkiye’de artık başarılı bir uygulama olduğu zaman buradan herkesin rant toplaması alışkanlığı da bitsin. Dolayısıyla, Türkiye’de KGF bir tane ve öyle de kalması gerekiyor.” dedi.

Darbe girişimi sonrası ekonomideki yavaşlamayı sınırlamak, yeniden canlanma sağlamak amacıyla yapılandırılan KGF’nin bankaların kredilerini canlandırabilmesi adına sağladığı kefalet tutarı 250 milyar TL’ye yükseltilmişti. KGF’nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre fon kapsamında 21 Ağustos itibarıyla 190.8 milyar lira kefalet, 212.9 milyar lira kredi hacmine ulaşıldı.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/kredi-garanti-fonu-bir-tane-ve-oyle-de-kalmas-gerekiyorcumhurbaskanlg-ertemgazete-501672

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla