Paylaş

Borsa Haberleri

Lisansız elektrik üretimi teşvik belgesi sektör ve konuları kapsamına alındı

Lisansız elektrik üretimi teşvik belgesi sektör ve konuları kapsamına alındı

ANKARA, 26 Temmuz (Reuters) – Lisansız elektrik üretimi yatırımları, yerel birimlerce teşvik belgesi düzenlenebilecek sektör ve yatırım konuları kapsamında alındı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan yatırımlarda devlet yardımları hakkında kararın uygulanmasına ilişkin tebliğde değişiklik yapan tebliğle, lisansız elektrik üretim yatırımları, yatırımlarda devlet yardımları hakkında karar kapsamında yerel birimlerce teşvik belgesi düzenlenebilecek sektör ve konular arasında alındı.

Bu kapsamda, genel ve bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında yer alan, sabit yatırım tutarı 10 milyon TL’yi aşmayan ve tebliğ ekinde belirtilen yatırımlar için firmanın tercihine bağlı olarak yatırımın yapılacağı yerdeki yerel birimlere de müracaat edilebilecek.

Tebliğ kapsamında, gemi inşa yatırımlarına yatırıma başlama tarihinden itibaren verilen 18 aylık sigorta pirimi desteği “en fazla 18 ay” olarak sınırlandı.

Tebliğe göre, finansal kiralama işlemine konu makine ve teçhizatın başka bir yatırımcıya devrinin talep edilmesi halinde devir sonucu yatırımın bütünlüğünün bozulması halinde devredecek yatırımcının teşvik belgesi iptal edilecek.

Tebliğin 17. maddesinde yapılan değişikliğe göre, teşvik belgesinde kayıtlı sabit yatırım tutarında veya belgede kayıtlı diğer bilgilerde değişiklik olması durumunda gerekçesi uygun bulunan teşvik belgelerinin revize edilebilme sınırı kaldırıldı. Daha önce bu sınır, “teşvik belgesinin sabit yatırım tutarının yüzde 50’sinin üzerindeki artış veya azalış” olarak uygulanıyordu.

(Haberi Yazan Mehmet Dinar; Redaksiyon Orhan Coşkun)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/lisans%C4%B1z-elektrik-%C3%BCretimi-te%C5%9Fvik-belgesi-sekt%C3%B6r-ve-konular%C4%B1-kapsam%C4%B1na-al%C4%B1nd%C4%B1-499594

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla