Paylaş

Borsa Haberleri

Mercedes-Benz Türk 2015’te öne çekilen talep nedeniyle kamyon pazarı ve üretiminde daralma bekliyor

Mercedes-Benz Türk 2015’te öne çekilen talep nedeniyle kamyon pazarı ve üretiminde daralma bekliyor

Mercedes-Benz Türk 2015’te öne çekilen talep nedeniyle kamyon pazarı ve üretiminde daralma bekliyor

İSTANBUL, 17 Mayıs (Reuters) – Türkiye’nin en büyük ağır ticari araç üreticisi Mercedes-Benz Türk, bu yıl başında başlayan Euro 6 egzoz emisyonu sınırlamaları nedeniyle geçen yıl öne çekilen talebe bağlı olarak bu yıl ağır kamyon pazarı ve üretiminde daralma bekliyor.

Türkiye’nin 2015’te yüzde 7 artarak yaklaşık 38,000 adete yükselen 5 ton üzeri kamyon pazarı, Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre bu yılın ilk dört ayında yüzde 56 daralarak 5,691 adet oldu.

Türkiye’de 12 ton üzeri kapasitede büyük kamyon ve çekicinin yanı sıra otobüs üreten Mercedes-Benz Türk’ün Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger, daha düşük egzoz salınımı yapan motorlarla yenilenen kamyon gamının tanıtıldığı toplantıda basının sorularını yanıtladı.

Seeger, “Kamyonda bu yıl yeni Euro 6 motorlara geçilmesi nedeniyle geçen yıldan daha düşük bir üretim rakamı tahmin ediyoruz. İhracatın payını artırarak bu yıl yüzde 40’a yükseltmeyi öngörüyoruz” dedi.

Seeger, otobüs üretiminin geçen yıl ile aynı düzeyde olmasını ve yüzde 80 olan ihracat oranının korunmasını beklediklerini belirtti.

Mercedes-Benz Türk, OSD verilerine göre geçen yıl yaklaşık 20,000 adet ile Türkiye’nin 12 ton üzeri kamyon üretiminin üçte ikisini, 4,253 adet ile de otobüs üretiminin yarısını tek başına gerçekleştirdi.

Mercedes-Benz Türk Otobüs ve Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün de Reuters’ın sorusu üzerine, “Yeni motorlara geçiş öncesi geçen yıl talebin öne çekilmesiyle büyük kamyon pazarında yüzde 50 daralma bekliyoruz” derken, buna karşılık şirketin ihracatı artırmayı amaçladığını belirtti.

Ana ortağı Daimler AG DAIGn.DE olan Mercedes-Benz Türk’ün bu yılın ilk dört ayında kamyon üretimi geçen yıla kıyasla Türkiye geneline paralel olarak yüzde 59 daraldı ve 2,887 adet oldu. Otobüs üretimi yüzde 14 artışla 1,551 adet oldu.

Süer yeni model ve motora geçilmesiyle birlikte Mercedes-Benz’in ihracat pazarının genişlediğini ifade ederek, “Almanya ve Aksaray aynı ürünleri üretir vaziyete geldi. Almanya’dan nereye ihracat yapılıyorsa Türkiye’den de yapılabilir” dedi.

Mercedes-Benz’in Türkiye dışında bir de Brezilya’da kamyon üretim tesisi bulunuyor.

Süer şirketin bu yıl 100 milyon euronun üzerinde yatırımla başlattığı Aksaray fabrikası kapasite artışı çalışmalarının 2018’de sona ermesiyle birlikte yılda 17,000 adet kamyonun ihraç edileceğini ve ihracat değerinin 1 milyar doları aşacağını belirtti.

İnşaat ve uzun yol nakliye başta olmak üzere sanayiye hizmet eden sektörlerde kullanılan ve oynak bir seyir arzeden ağır ticari araçların satışları uzmanlar tarafından ekonominin gidişatı hakkında göstergelerden biri olarak da kabul ediliyor.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/mercedes-benz-t%C3%BCrk-2015’te-%C3%B6ne-%C3%A7ekilen-talep-nedeniyle-kamyon-pazar%C4%B1-ve-%C3%BCretiminde-daralma-bekliyor-100072

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla