Paylaş

Borsa Haberleri

Politik riskleri dikkate almayan gelişmekte olan ülke borsaları art arda 7. ayı da kazanımla bitirmeye hazırlanıyor

Politik riskleri dikkate almayan gelişmekte olan ülke borsaları art arda 7. ayı da kazanımla bitirmeye hazırlanıyor

Politik riskleri dikkate almayan gelişmekte olan ülke borsaları art arda 7. ayı da kazanımla bitirmeye hazırlanıyor

LONDRA, 31 Temmuz (Reuters) – Gelişmekte olan ülke borsalarının art arda yedinci ayı da kazanımla bitirmeye hazırlanmasına karşılık, Rusya, Polonya ve Venezüela dahil olmak üzere bazı gelişmekte olan ülke ekonomilerinde artan siyasi risk varlık fiyatlarını baskılıyor.

Dolar, yaklaşık 13 ayın en düşük seviyesinde bulunuyor ancak gelişmekte olan ülkeler MSCI endeksi .MSCIEF , yüzde 0.3 artışla son üç yılın en yüksek seviyesini gördü. Endeks yılbaşından bu yana yüzde 24 artıda.

Küresel piyasalar, Kuzey Kore’nin Amerika anakarasını vurma kabiliyetini tescil ettiğini belirttiği kıtalararası balistik füze denemesine çok fazla tepki göstermedi.

Ancak, Rusya borsası .MCX yüzde 0.6 geriledi. Rus hisse piyasası iki aylık kayıpların ardından bu ayı yükselişle bitirmeye hazırlanıyor. Rus piyasaları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Moskova’daki ABD’li 755 diplomatın Moskova’dan ayrılmasını istemesinin ardından, ABD ile Rusya arasındaki gerilimin artacağı endişesiyle baskı altında kaldı.

Ruble dolar karşısında yüzde bir düşüşle yaklaşık üç haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Polonya zlotisi, Avrupa Birliği’nin Varşova’nın tartışmalı yargı revizyonuna yönelik başlatacağı hukuki işlemi ve Moody’s’in not görünümünü negatife indirme uyarısına karşılık euro karşısında yatay seyrediyor.

Venezüela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun yetkilerini genişletecek olan ve ABD’nin yeni yaptırım başlatmasına neden olacağı düşünülen hafta sonundaki seçimlerin ardından bu ülkenin kamu petrol şirketinin tahvil getirileri verim eğrisi genelinde yükseldi.

(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Ebru Tuncay)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/politik-riskleri-dikkate-almayan-gelismekte-olan-ulke-borsalar-art-arda-7-ay-da-kazanmla-bitirmeye-hazrlanyor-499893

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla