Paylaş

Borsa Haberleri

Soros ve diğer yatırım fonları altına dönerken, Paulson altın miktarını azalttı

Soros ve diğer yatırım fonları altına dönerken, Paulson altın miktarını azalttı

Soros ve diğer yatırım fonları altına dönerken, Paulson altın miktarını azalttı

Devika Krishna Kumar

17 Mayıs (Reuters) – Altın yatırımcısı John Paulson, altın yatırım miktarını azaltırken; milyarder yatırımcı George Soros ve diğer büyük fonlar, fiyatların yaklaşık 30 yılın en hızlı artışını göstermesi üzerine yıllar sonra yeniden altına döndü.

Dünyanın en etkili altın yatırımcılarından John Paulson’ın yönettiği New York merkezli Paulson&Co. dünyanın en büyük altın borsa yatırım fonu SPDR Gold Trust’taki GLD.P altın oranını yüzde 17 düşürerek 4.8 milyon hisseye çekti.

Paulson böylece son bir yılda üçüncü kez SPDR’daki payını azaltırken, fondaki en büyük ikinci yatırımcıdan üçüncülüğe geriledi. Paulson’ın önünde BlackRock ve First Eagle Investment Management bulunuyor.

Reuters’a geçtiğimiz Temmuz ayında bir röportaj veren Paulson, o dönemlerde 1,100 dolar ile beş yılın en düşük seviyelerinde olan altın fiyatlarının “makul seviyelerde” olduğunu söyledi.

Paulson’ın açıklamaları, Fed’in faizleri artırmaya hazırlandığı bir dönemde altın fiyatlarının önemli bir toparlanma göstereceğine inanmadığına işaret etti.

Altın fiyatları birinci çeyreğin sonundan bu yana yükselişini sürdürerek geçtiğimiz ay 1,300 dolarla bir yılın en yüksek seviyesini görürken, artışta Fed’in bu yıl faizleri artırma hızının beklenenden daha yavaş olacağı tahminleri etkili oldu.

Paulson’ın görüşleri 2010 yılında altından yaklaşık 5 milyar dolar kazanmasının ardından yakından takip edilmeye başlanmıştı.

Bunun tam tersine bir zamanlar altın fiyatlarını “balon” olarak tanımlayan Soros ise 123.5 milyon dolar değerinde pay alarak üç yıl sonra fona tekrar geri döndü.

Soros Fund Management LLC 2013 yılının ilk çeyreğinde yaklaşık 82 milyon dolarlık payını satmıştı.

Soros’un yanında Jana Partners gibi diğerleri de altına daha küçük oranlarla geri döndü. Aktivist yatırımcı Barry Rosenstein öncülüğündeki Jana Partners, 5.9 milyon dolarlık pay aldı.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/soros-ve-di%C4%9Fer-yat%C4%B1r%C4%B1m-fonlar%C4%B1-alt%C4%B1na-d%C3%B6nerken,-paulson-alt%C4%B1n-miktar%C4%B1n%C4%B1-azaltt%C4%B1-100044

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla