Paylaş

Borsa Haberleri

Stratejik yatırımcı arayan Pakistan borsasına Katar ve Türkiye’den ilgi var-Pakistan borsası

Stratejik yatırımcı arayan Pakistan borsasına Katar ve Türkiye’den ilgi var-Pakistan borsası

Stratejik yatırımcı arayan Pakistan borsasına Katar ve Türkiye’den ilgi var-Pakistan borsası

KARAÇİ, 16 Mayıs (Reuters) – Pakistan Borsası Müdür Yardımcısı Harun Askari, stratejik yabancı yatırımcı arayan borsanın Türkiye ve Katar’dan “ciddi ilgi” gördüğünü söyledi.

Katar borsasından bir yetkili görüşmelerin yapıldığını belirtirken, pay alımına vurgu yapmadı.

Ülkeye yabancı yatırımı artırmak için finans sektöründe reformlar yapan Pakistan, ülkenin borsalarını da anonim şirkete dönüştürerek yatırımcı tabanını genişletmeyi ve aracı kurumların borsa üzerindeki nüfuzunu azaltmayı hedefliyor.

Ülke borsalarının birleştirilerek oluşturulan Pakistan Borsası şirketinin başkan yardımcısı Harun Askari, şirketleşme kapsamında borsanın sermayesinden yüzde 15 ile yüzde 40’ı arasında pay alacak bir ortak aradıklarını ifade ederek, “İstanbul ve Katar borsaları ciddi ilgi gösterdi” dedi.

Görüşmelerin henüz başlangıç aşamasında olduğunu belirten Katar Borsası yöneticisi Rashid al-Mansoori, “Bizi ziyaret ettiler ve konuyu görüştük. Ancak yakın gelecekte pay (alımı) veya yatırımı görüşmedik. Şu anda nakit piyasamızın geliştirilmesi ve yerel ve uluslararası yatırımcılar için yeni ürünlerin geliştirilmesine odaklanıyoruz” dedi.

Askari şu anda Pakistan Borsası’nın piyasa değerinin belirlenmesi için çalışma yürütüldüğünü belirtti. Pakistan borsasına kote olan yaklaşık 500 şirketin piyasa değeri 73 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.

Askari borsadan yüzde 5 pay için yerel ve uluslararası bankalar ile özel sermaye fonlarının ilgi gösterdiğini belirtti.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/stratejik-yat%C4%B1r%C4%B1mc%C4%B1-arayan-pakistan-borsas%C4%B1na-katar-ve-t%C3%BCrkiye’den-ilgi-var-pakistan-borsas%C4%B1-99997

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla