Paylaş

Borsa Haberleri

TCMB Başkan Yardımcılığına Piyasalar Genel Müdürü Erkan Kilimci atandı

TCMB Başkan Yardımcılığına Piyasalar Genel Müdürü Erkan Kilimci atandı

TCMB Başkan Yardımcılığına Piyasalar Genel Müdürü Erkan Kilimci atandı

(Detay yer alıyor)

ANKARA, 13 Mayıs (Reuters) – Merkez Bankası Başkan (Guvernör) Yardımcılığına Nisan ayı sonunda görev süresi dolan Turalay Kenç’in yerine Piyasalar Genel Müdürü Erkan Kilimci atandı.

Kilimci’nin atamasına ilişkin karar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Reuters’ta 29 Nisan’da yer alan haberde Kilimci’nin başkan yardımcısı olarak atanacağı bilgisi yer almıştı. Kanunu’na göre bankaya dört başkan yardımcısı atanıyor. Merkez Bankası’nda şu anda Murat Çetinkaya’nın başkanlığa atanması ile boşalan başkan yardımcılığı koltuğu da henüz boş bulunuyor.

Başkan Yardımcıları hukuk, maliye, ekonomi, işletme, bankacılık, finans, mühendislik, kamu yönetimi, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler ile istatistik alanlarından birinde veya iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde lisans veya lisansüstü öğrenim görmüş, yeterli bilgi ve deneyime sahip ve meslekleri ile ilgili olarak en az 10 yıl çalışmış kişiler arasından başkanın önerisi üzerine müşterek kararla beş yıl süre ile atanıyorlar.

Kilimci’nin akademik kariyeri de bir süre önce başkan olarak göreve başlayan Çetinkaya ile benzerlikler gösteriyor. 1976 doğumlu olan Kilimci de Çetinkaya gibi Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset bölümünden mezun. İMKB’nin sitesinde ve Linkedin’de yer alan bilgilere göre Kilimci, yüksek lisansını Marmara Üniversitesi’nde finans ve muhasebe alanında yaptı ve TCMB’ye katılmadan önce Pamukbank, Bizim Menkul Değerler, Raymond James, Kuveyt Türk ve son olarak Erste Securities’de çeşitli görevlerde bulundu.

3 Kasım 2011’den bu yana Banka Meclis üyesi ve 21 Kasım 2011’den bu yana PPK üyesi olarak görev yapan Ahmet Faruk Aysan; 1 Mayıs 2004’te Banka Meclis üyesi seçilen ve 5 Haziran 2011’den bu yana TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Necati Şahin ve 3 Haziran 2011’de TCMB Başkan Yardımcılığına yeniden atanan Mehmet Yörükoğlu’nun PPK üyeliklerinin süresi de bu yıl dolacak. Yani yıl bitmeden PPK üyeliklerine toplam dört atama daha yapılacak.

Abdullah Yavaş ise 11 Mart 2008 tarihinden itibaren PPK Üyesi olarak görev yapıyor. 2013 yılında PPK üyeliğine tekrar atanan Yavaş’ın görev süresi 2018 yılında dolacak.

PPK’da yapılacak atamalar piyasa tarafından yakından izleniyor. Atamaların ardından yatırımcılar nasıl bir PPK yapısının oluşacağını, başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere siyasilerin düşük faiz konusundaki isteklilikleri ve ekonomik gerçeklikler arasında nasıl karar verecekleri piyasalar tarafından yakından takip ediliyor.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/tcmb-ba%C5%9Fkan-yard%C4%B1mc%C4%B1l%C4%B1%C4%9F%C4%B1na-piyasalar-genel-m%C3%BCd%C3%BCr%C3%BC-erkan-kilimci-atand%C4%B1-99811

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla