Paylaş

Borsa Haberleri

Trump’ın dış politika danışmanları arasında huzursuzluk kaynama noktasında

Trump’ın dış politika danışmanları arasında huzursuzluk kaynama noktasında

Trump’ın dış politika danışmanları arasında huzursuzluk kaynama noktasında

John Walcott

WASHINGTON, 25 Temmuz (Reuters) – ABD Başkanı Donald Trump’ın önde gelen dış politika danışmanları arasında, politika ve bürokrasi ile ilişkilerde uğradıkları yenilgilerin yanı sıra görevlerinde bağımsız olmamanın yarattığı hoşnutsuzluk artıyor.

Yetkililer, dış politikada geleneksel “ABD önderliğini” savunan enternasyonalistler ile “Önce Amerika” yaklaşımını benimseyenler arasındaki çekişmelerin, hükümetteki dış politika ve istihbarat profesyonellerini bezdirdiğini söylüyorlar.

Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un dostlarıyla yaptığı sohbetlerde, “görevde bir yılı doldurursa kendisini talihli sayacağını” söylediği konuşuluyor.

Konuya yakın bir kaynak da Reuters’e “Tillerson kendi bakanlığında özerkliğe, bağımsızlığa ve denetime sahip olamamaktan ve görevini alışıldığı gibi yapamamaktan dolayı çok rahatsız olduğunu söyledi” dedi.

Tillerson’un görevden ayrılmasına ilişkin ise herhangi bir bilgiye sahip olmadığını da söyleyen aynı kaynak “Ancak durum iyiye gitmiyor, hatta bazı açılardan daha da kötüleşiyor” diye konuştu.

Tillerson’un görevden ayrılacağı yolundaki söylentiyi kesin bir dille reddeden sözcüsü R.C. Hammond ise, “Dünyanın Amerikan liderliğine çok acil ihtiyacı var ve Bakan da dikkatini buraya veriyor” dedi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır’ın geçen ay Katar’ı terörizmi finanse etmekle suçlayarak uyguladıkları boykot üzerine Tillerson bu ülkelerden ablukayı gevşetmelerini istemiş ve krizi sona erdirme yükümlüğünü her iki tarafa da paylaştırmıştı.

Tillerson’un bu açıklamasından yarım saat sonra ise Trump, Katar’ı önde gelen bir terör destekçisi olmakla suçlayarak, Katar’a uygulanan ambargoyu diğer Arap liderlerle birlikte hazırladıklarını ima eden ifadeler kullanmıştı.

Sözcü Hammond bu gelişmelerin ardından “Hükümet olarak akıl karıştıran sinyaller verdik, ama daha sonra durumu açıklığa kavuşturabildik” demişti.

Bu arada iki istihbarat görevlisi de ulusal güvenlik danışmanı H.R. McMaster’ın Beyaz Saray’da önemli dış politika konularındaki örgütsüzlük ve disiplinsizlikten şikayetçi olduğunu söylediler.

Kıdemli ulusal güvenlik yetkilileri, McMaster’in, yardımcısı Rusya direktörü Fiona Hill’in de katıldığı bir tutumla, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı sert tavır alınması yönündeki tavsiyesinin dikkate alınmamasından dolayı kırgın olduğunu söylüyorlar.

Trump, ABD istihbarat kurumlarının Rusya’nın 2016 başkanlık seçimine rakibi Hillary Clinton aleyhinde müdahale ettiği yolundaki görüşlerini dikkate almıyor.

Emekli bir korgeneral olan McMaster’ın Afganistan’da Taliban’la mücadele için daha çok asker gönderilmesi konusunun bitmek bilmeyen tartışmalarla uzamasından da rahatsız olduğu söyleniyor.

Dışişleri Bakanı olmadan önce Exxon Mobil Corp’un XOM.N CEO’su olan Tillerson, yeni göreviyle eskisini karşılaştırması istendiğinde geçen ay şöyle konuşmuştu:

“(Exxon Mobil’de) son kararı veren bendim. Bu her zaman işleri kolaylaştırır, ne bekleyebileceğimi bilirdim ve çok eskiye dayanan disiplinli karar verme süreçlerimiz vardı. ABD hükümetinde ise böyle nitelikler yok.”

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir (Haberi çeviren Ayşe Sarıoğlu; Redaksiyon Gülsen Solaker)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/trump’%C4%B1n-d%C4%B1%C5%9F-politika-dan%C4%B1%C5%9Fmanlar%C4%B1-aras%C4%B1nda-huzursuzluk-kaynama-noktas%C4%B1nda-499537

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla